Ako sme vás informovali, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom októbra aktualizovala svoj Modelový zoznam liekov na diabetes, rakovinu, infekčné choroby či terapie na odvykanie od fajčenia.
Medzi nové lieky na diabetes organizácia zaradila analógy inzulínu s dlhodobým účinkom, biologicky podobné a perorálne lieky na diabetes.
„Počet pacientov s cukrovkou na celom svete rastie a v krajinách s nízkymi a strednými príjmami ešte rýchlejšie. Priveľa ľudí, ktorí potrebujú inzulín si ho nemôžu finančne dovoliť," uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Podľa neho, zdravotnícka organizácia sa snaží zabezpečiť prístup k liekom pre diabetikov na celom svete. Jedným z krokov je práve zaradenie analógov inzulínu do zoznamu základných liekov či snaha zaistiť cenovo dostupný prístup ku všetkým inzulínovým výrobkom a rozšírenie biologicky podobných liekov na cukrovku.
„Produkcia inzulínu sa sústreďuje v malom počte výrobných závodov a traja výrobcovia kontrolujú väčšinu globálneho trhu,
pričom nedostatok konkurencie má za následok vysoké ceny, ktoré sú pre mnoho ľudí a zdravotnícke systémy prohibitívne,“ dodal Ghebreyesus.
Zdôraznil, že v súčasnosti je v niektorých krajinách s nízkymi a strednými príjmami obmedzená ponuka inzulínu. Vysoké ceny sú značnou prekážkou liečby.
Ako príklad uviedol situáciu v hlavnom meste Ghany, Akkre. „Inzulín potrebný na mesiac stojí pracovníka asi 5,5 dňa jeho výplaty,“ priblížil.
Predkvalifikačný program
Cieľom prechodu na zoznam dlhodobo pôsobiacich analógov inzulínu (inzulín degludec, detemir a glargín) a ich biologicky podobných liekov či ľudského inzulínu je zvýšiť prístup k liečbe cukrovky rozšírením výberu liečby.
Zaradenie do zoznamu znamená,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.