Z bežných účtov sa strácajú peniaze. Prečo je to tak?Depositphotos
StoryEditor

Národné centrum zdravotníckych informácií dostalo vyše stotisícovú pokutu

12.10.2021, 10:51
Autor:
tasrtasr
Národné centrum zdravotníckych informácií malo cez neoprávnenú výnimku zadať zákazku na poskytnutie služby s cieľom následného poskytovania elektronických komunikačných služieb.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) dostalo od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu vo výške 169 310,85 eur za to, že neoprávnene použilo výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní na uzavretie rámcovej zmluvy z decembra 2017. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

"NCZI cez neoprávnenú výnimku zadal zákazku na poskytnutie služby s cieľom následného poskytovania elektronických komunikačných služieb. Týmto postupom obmedzil hospodársku súťaž, keďže bez použitia postupov zákona o verejnom obstarávaní využíval služby v zmysle rámcovej zmluvy, v dôsledku čoho sa neuskutočnil žiadny korektný výber úspešného uchádzača z dôvodu neúčasti aj iných potenciálnych subjektov poskytujúcich na trhu obdobné služby/tovary," uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.

O pokute definitívne rozhodol predseda ÚVO v konaní na druhom stupni, keďže NCZI podalo rozklad voči prvostupňovému rozhodnutiu úradu.

"NCZI v podanom rozklade namietal iba výšku uloženej pokuty a žiadal jej moderáciu," skonštatoval Hlivák.

Dodal, že v konkrétnom paragrafe zákona o verejnom obstarávaní sú vymenované správne delikty, ktoré predstavujú najzávažnejšie porušenia zákona a sú sankcionované fixne stanovenou pokutou, čiže zákonom stanovené percento v závislosti od zmluvnej ceny.

V súvislosti s neoprávnenou aplikáciou výnimky zo zákona v prípade poskytovania elektronických komunikačných služieb úrad preveroval aj ďalšie podnety.

"Kontroly sme vykonali na základe podnetov a týkali sa zmlúv, respektíve dodatkov, ktorých predmetom je poskytovanie elektronických komunikačných služieb," uviedol Hlivák s tým, že z vykonaných kontrol je zrejmé, že nesprávna aplikácia výnimky je častým porušením právnych predpisov verejného obstarávania.

"Úrad o zisteniach týkajúcich sa aplikácie tejto výnimky informoval aj ďalšie kontrolné orgány," uzavrel šéf ÚVO.

NCZI rešpektuje rozhodnutie ÚVO. "Podrobnejšie sa k nemu vyjadríme po doručení písomnosti. Predmetné konanie Úradu pre verejné obstarávanie sa týkalo verejného obstarávania z roku 2017," reagovala pre TASR hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

01 - Modified: 2022-12-18 10:55:00 - Feat.: - Title: Vlani fungovalo na Slovensku takmer 14 tisíc zdravotníckych zariadení. Väčšina z nich sú ambulancie 02 - Modified: 2022-12-08 14:15:54 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica Bratislava dostane pokutu za nesprávne vyoperované oko 03 - Modified: 2022-12-03 11:00:00 - Feat.: - Title: Elektronická práceneschopnosť je najlepším digitálnym projektom tohto roka 04 - Modified: 2022-11-29 16:13:45 - Feat.: - Title: Súkromná zdravotná poisťovňa dostala trojmiliónovú pokutu, hovorí o šikane štátu 05 - Modified: 2022-09-26 13:47:55 - Feat.: - Title: Dôvera žiada od Úradu pre dohľad desaťtisíce eur a ospravedlnenie pre nepravdivé tvrdenia
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 15:25