Pixabay
StoryEditor

Transplantácie zachránili od začiatku roka takmer sto ľudských životov

09.10.2021, 15:00
Autor:
(mt)(mt)
Odborníci zo Slovenskej transplantologickej spoločnosti tvrdia, že sú schopní zoperovať všetkých pacientov na čakacej listine. Problémom je však nedostatok orgánov.

Na Slovensku sa od 1.1.2021 do 23.9.2021 podarilo zachrániť až 98 ľudských životov. V tomto roku sa transplantovalo 74 obličiek, z toho 11 obličiek bolo od živého darcu, 14 pečení a 10 sŕdc.

Práve príchod alfa variantu (tzv. britskej mutácie) na začiatku roku 2021 a enormný nápor na nemocnice resp. intenzivistické pracoviská jednotlivých nemocníc v dôsledku ochorenia C0VID-19 spôsobil pokles počtu transplantácií, pretože utrpel najmä darcovský program.

„Môžeme však skonštatovať, že vďaka viacerým podporným aktivitám a dostupnosti očkovania, ktoré nám pomáhajú znižovať záťaž zdravotníckych zariadení, sa počty odberov a transplantácií postupne zvyšujú,“ hovorí MUDr. Martin Chrastina, PhD., CETC, hlavný transplantačný koordinátor.

Podľa neho je potrebné sa sústrediť na posilnenie darcovského programu na celospoločenskej  úrovni. „Náš transplantačný program je plne závislý na možnostiach intenzivistických pracovísk identifikovať a manažovať potenciálnych darcov orgánov. Situácia v transplantačnom programe sa bude odvíjať od dostupnosti „nekovidových“ tzv. bielych zón intenzivistických pracovísk,“ približuje aktuálnu situáciu doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA, MPH, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre orgánové transplantácie.

„Je veľmi náročné obstáť v súčasnej nestabilnej situácii, ale napriek všetkému sa tímom v transplantačných centrách darí primerane situácii,“ dodáva Žilinská.

Práve počas covidu Slovensko predbehlo mnohé vyspelé krajiny. „To však nie je niečo, čo by nás malo uspokojiť. Naopak, musíme sa posunúť ďalej,“ vysvetľuje MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

Na Slovensku čaká na svoju druhú šancu na život viac ako 300 pacientov. „Sme schopní zoperovať všetkých pacientov na čakacej listine. Problémom však je, že nemáme dostatočný počet darcov. Tento problém je však na celom svete, nielen u nás,“ dodáva na vysvetlenie Chrastina.

Je nevyhnutné  zlepšiť povedomie ľudí o možnosti darcovstva nielen v prípade mozgovej smrti, ale aj od živých darcov.  „Vo svete tvoria transplantácie obličiek od živých darcov 40 percent z celkového počtu transplantácií. U nás je to zatiaľ len 10 až 15 percent. Našou snahou je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa dostaneme na úroveň európskeho priemeru. Odber obličky živému darcovi nezasahuje významne do plnohodnotného života darcu. Naopak, príjemcovi orgánu môže takto darovaná oblička zachrániť život,“ dodáva Beňa.

01 - Modified: 2021-04-09 12:39:21 - Feat.: 0 - Title: Pacientke s Covid-19 transplantovali pľúca od žijúcich darcov 02 - Modified: 2021-05-16 12:10:17 - Feat.: 0 - Title: Transplantácie pokračujú bez prerušenia, na pľúca čaká ďalšia slovenská pacientka 03 - Modified: 2021-09-10 08:26:29 - Feat.: 0 - Title: MUDr. Zuzana Žilinská: Transplantácie orgánov uspeli napriek pandémii
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
14. jún 2024 07:35