očkovanie, pandémia, vakcínaTASR
StoryEditor

Covid-19: Európska lieková agentúra rozhodla o tretích dávkach vakcín od Pfizeru a Moderny

04.10.2021, 21:10
Autor:
tasrtasr
Mnohé európske krajiny sa však už rozhodli podávať tretiu dávku vakcíny ešte pred zverejnením oficiálneho stanoviska Európskej liekovej agentúry.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok súhlasila s tým, aby sa ľuďom nad 18 rokov podávala tretia dávka vakcíny proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Informovala o tom agentúra AFP.

"Podporné dávky Comirnaty (vakcíny od Pfizer/BioNTech) sa môžu zvážiť v prípade ľudí vo veku 18 rokov a starších, a to najskôr šesť mesiacov po druhej dávke," uvádza sa v pondelňajšom vyhlásení Európskej liekovej agentúry, v ktorom sa používa obchodný názov očkovacej látky.

Uvedené odporúčanie sa týka len osôb, ktoré netrpia poruchou imunitného systému. Agentúra celú záležitosť posudzovala približne mesiac.

Lieková agentúra okrem toho v pondelok rozhodla, že tretia, tzv. posilňujúca dávka vakcíny od BioNTech/Pfizer a tiež očkovacej látky od firmy Moderna sa môže podávať aj osobám s veľmi oslabeným imunitným systémom, a to minimálne 28 dní po druhej dávke.

Ide vôbec o prvé rozhodnutia tohto európskeho regulačného úradu vo veci aplikovania tretích dávok proticovidových vakcín.

Mnohé európske krajiny sa však už rozhodli podávať tretiu dávku vakcíny ešte pred zverejnením oficiálneho stanoviska Európskej liekovej agentúry.

Agentúra ešte posudzuje možnosť podávania tretej dávky vakcíny od spoločnosti Moderna (obchodný názov Spikevax) ľuďom, ktorí nemajú oslabenú imunitu. Kedy lieková agentúra zverejní svoje stanovisko v tejto veci, zatiaľ nie je známe.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. jún 2024 13:41