Hneď na úvod treba dôrazne povedať, že rozhodne nie je pravda, že tehotné ženy by mali jazdiť nepripútané. Aj tu však platí fakt, že pás chráni len vtedy, ak je zapnutý v predpísanej polohe. Správne použitie trojbodového bezpečnostného pásu pomáha pri prudkom brzdení a autonehode minimalizovať riziko takzvaného Seat belt syndrómu, pri ktorom dochádza k zvýšenému tlaku na brucho ženy a možnému poraneniu maternice i plodu. Ramenný popruh, ktorý by nikdy nemal skĺznuť z ramena, smeruje medzi prsiami nad vrcholom brucha tehotnej. Pripnutie bezpečnostného pásu musí byť pohodlné - ani tesné, ani príliš voľné. Spodná časť pásu musí viesť vždy pod bruchom tehotnej ženy, nikdy nie cez neho. Ku spoľahlivej fixácii spodnej časti pásu pod bruchom slúži efektívna pomôcka s názvom BeSafe Pregnant. Tá jednoduchým spôsobom účinne zabezpečí, aby sa automobilový pás, v prípade dopravnej kolízie, posunul nahor do oblasti brucha. Výrobca ponúka dva varianty inštalácie - buď pomocou popruhu okolo sedadla, alebo vhodnejšiu pomocou systému ISOfix, ktorý je dnes bežnou súčasťou predných i zadných sedačiek v moderných vozidlách. V oboch prípadoch sa pomôcka položí na sedadlo vodiča alebo spolujazdca (vpredu i vzadu) a prichytí sa jedným z uvedených spôsobov. Následne sa žena posadí, pripúta a nakoniec pripne spodný diel automobilového pásu do úchytu na pomôcke. Odporúča sa používať túto pomôcku od chvíle, kedy žena zistí, že je v inom stave, v každom prípade najneskôr od druhého mesiaca tehotenstva.Pixabay (Ilustračná snímka)
StoryEditor

Očkovanie proti COVID-19 nemá vplyv na plodnosť žien ani mužov

03.10.2021, 17:27
Autor:
TasrTasr
Očkovanie sa odporúča aj v prípade, že sa žena snaží otehotnieť, prípadne ak v blízkej budúcnosti plánuje otehotnieť.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 podľa doteraz dostupných informácií nemajú vplyv na plodnosť žien ani mužov. Očkovanie sa odporúča aj v prípade, že sa žena snaží otehotnieť, prípadne ak v blízkej budúcnosti plánuje otehotnieť. Na sociálnej sieti o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Odborníci sa zamerali aj na tému menštruačného cyklu a vakcinácie. Poukázali na to, že na menštruáciu môžu vplývať rôzne faktory, napríklad stres, cvičenie, zmena hmotnosti, únava alebo zmena životného štýlu. "Tieto faktory môžeme vo zvýšenej miere zažívať práve počas pandémie COVID-19. Menštruáciu rovnako ovplyvňujú aj gynekologické diagnózy, ako napríklad myómy či endometrióza," uviedol štátny ústav.

Poruchy menštruačného cyklu, ako napríklad silná menštruácia, jej oneskorenie alebo krvácanie mimo cyklu sa vo všeobecnosti vyskytujú podľa odborníkov veľmi často a ich príčinami nemusia byť závažné zdravotné komplikácie. Práve z týchto dôvodov je pre vedcov náročné dospieť k jednoznačnému záveru o vplyve vakcín proti ochoreniu COVID-19 na menštruáciu. Navyše, menštruačný cyklus môžu výrazne ovplyvniť vírusové ochorenia vrátane COVID-19, alebo akákoľvek iná zmena zdravotného stavu, doplnil ŠÚKL.

Poukázal tiež na to, že poruchy menštruačného cyklu sa vyskytujú aj medzi hláseniami podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti ochoreniu COVID-19. Podobné hlásenia však boli zaznamenané aj v prípade iných vakcín, napríklad vakcín proti HPV. "Z 8547 hlásení podozrení na nežiaduce účinky v súvislosti s očkovaním na prevenciu COVID-19 sa 155 týka porúch menštruácie," spresnil štátny ústav.

Doplnil, že v súčasnosti sa nepreukázala príčinná súvislosť medzi vakcínami proti ochoreniu COVID-19 a menštruačnými poruchami. Európska lieková agentúra však túto tému podrobne sleduje.

Štátny ústav odporúča, že pokiaľ sa u očkovanej ženy vyskytlo neočakávané krvácanie mimo cyklu, prípadne u nej pretrvávajú poruchy menštruačného cyklu, aby sa obrátila na svojho gynekológa.

"Ak máte pochybnosti, či je očkovanie pre vás vhodné, opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára," dodali odborníci.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
15. október 2024 20:56