Obezita v detskom veku je dnešnou realitou. Malé deti, tínedžeri, dievčatá aj chlapci – majú nadváhu až obezitu, neraz pridružené ochorenia. Je za tým spôsob detstva, stravovanie či celková výchova v rodine? Prečo hovoríme o novodobej pandémii a ako sa obezita u detí lieči? Je tento boj lekárov – špecialistov a rodičov úspešný? Odpovedá MUDr. Peter Repko, zástupca primára Pediatrického oddelenia z JIS Nemocnice Poprad a odborník na pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu.
Obezita u detí bola ešte pred cca 20 – 30 rokmi absolútnou výnimkou, dnes je to takmer normálne. Čo sa u nás zmenilo?
Jednou vetou – zmenilo sa všetko. Zvyšujúci sa výskyt obezity aj u detí je badať od 80. rokov minulého storočia, kedy sa rapídne mení celý náš spôsob života. Za približne 40 rokov sa v populácii zvýšil výskyt obezity z necelých 8 % na neuveriteľných 35 % u dospelých a z 3 % na 16 % u detí. Táto dnešná pandémia obezity je obrazne povedané akási daň za súčasnú kvalitu života. Nikdy v histórii sa totižto ľudia nemali tak dobre, myslím tým hlavne jednoduchý prístup k potravinám a celkovo zmenu štýlu stravovania v prospech nezdravých zložiek stravy.
Na druhej strane zaznamenávame rapídny pokles fyzickej aktivity u ľudí. To je spojené najmä s rozmachom dopravy či celkovo technologizáciou nášho sveta. Tu by som rád zdôraznil, že obezita je typický ľudský fenomén. Teda vyskytuje sa len u ľudí alebo je ľuďmi spôsobená na zvieratách.
Za všetkým hľadaj spôsob detstva? Môžeme to tak povedať? Tým myslíme stravovanie a aktivity zároveň. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.