Pandémia, sociálna izolácia, strach z choroby, vojna na Ukrajine, ekonomická kríza. Za posledné tri roky výrazné udalosti, ktoré hlboko zasiahli dospelých.
Ako to poznačilo detskú psychiku, vidieť najmä na stave príjmov na detských psychiatriách. Nízky počet lôžok nestačí na nápor rôznych psychiatrických diagnóz detí v rôznom veku.
O téme sme sa rozprávali s detskými psychiatričkami Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, prednostkou Kliniky detskej psychiatrie doc. MUDr. Janou Trebatickou, PhD., a MUDr. Zuzanou Matzovou, PhD.
Najmä s príchodom víkendu či sviatku pribúdajú na detskom urgentnom príjme prípady detí, ktoré zdravotníci domácky pomenovali – „smútky“. Rovnako však prichádzajú aj deti so sklonom k sebapoškodzovaniu či suicidálne stavy, ich počet stále rastie. Čím si to vysvetľujete?
doc. MUDr. Jana Trebatická, PhD.: Pandémia, sociálna izolácia, strach z choroby a jej následkov, následne návrat do škôl a s tým spojený tlak na deti a ich výsledky. Ďalej sa k tomu pridal strach z vojny. Deti sa s krízovými situáciami vyrovnávajú ťažšie, keďže im chýbajú životné skúsenosti, vďaka ktorým ich my dospelí dokážeme ľahšie prijať, spracovať a prežiť. Dôležitú rolu má tiež nadmerný čas trávený pasívne vo virtuálnom priestore, ako aj nezdravý obsah, ktorý tam deti vyhľadávajú.
Spomínate „dobu covidovú“...
Zostáva vám 85% na dočítanie.