StoryEditor

Mladá neurochirurgička priniesla novinku zo zahraničia do Košíc. Testuje sa aj pri depresiách a Alzheimerovej chorobe

12.02.2023, 13:06

Často dostáva otázky na tému, prečo sa ako žena dala práve na neurochirurgiu. Doteraz ju pacienti oslovujú pani sestrička. „Už som si na to zvykla a beriem to s úsmevom,“ hovorí MUDr. Magočová.

MUDr. Veronika Magočová bola hlavnou operatérkou v tíme, ktorý v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach ako prvý na Slovensku vykonal hlbokú mozgovú stimuláciu u pacienta s Parkinsonovou chorobou bezrámovou metódou.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • prečo si vybrala práve neurochirurgiu
  • prečo musí byť pacient počas hlbokej mozgovej stimulácie pri vedomí
  • v čom spočíva výhoda bezrámovej metódy pre pacienta a pri akých diagnózach ju možno použiť

Kde ste sa zoznámili s týmto typom výkonu?

Informácie som získala z odborných neurochirurgických časopisov, kde bola spomenutá bezrámová hlboká mozgová stimulácia. Cielene som hľadala centrá, kde by bolo možné naučiť sa to, a najviac ma oslovil Olomouc.

Je Fakultná nemocnica Olomouc v tomto smere prvá v Európe?

Olomouc patrí medzi prvé pracoviská, ktoré v Európe s touto metódou začali. Keď som komunikovala s doc. MUDr. Davidom Krahulíkom, PhD., bol veľmi ochotný a hneď mi napísal dátumy, kedy plánuje bezrámovú DBS (DBS – deep brain stimulation), vybrala som si termín.

Mala som všetko vopred naštudované, načítané jeho články, v ktorých porovnáva rámovú a bezrámovú metódu. Počas štúdia som absolvovala stáže vo viacerých neurochirurgických klinikách v zahraničí, takže som vedela, že si treba naštudovať všetku literatúru, a do Olomouca som išla pripravená. Zúčastnila som sa tam na dvoch operačných výkonoch.

Po akom čase ste operovali v Košiciach?

V Olomouci sme s MUDr. Auréliou Kollovou, PhD., a MUDr. Kamilom Knorovským boli v máji a u nás sme operovali v októbri. Mali sme indikovaných pacientov a s našimi neurológmi sme boli dohodnutí tak, že keď budeme pripravení s bezrámovou metódou začať, môžeme do toho ísť. Na prvých dvoch operáciách sa zúčastnil aj doc. Krahulík.

V čom spočíva benefit bezrámovej metódy pre pacienta?

Pre pacienta je to menej invazívny a kratší výkon, trvá približne tri hodiny. Pacient nemá počas celej operácie hlavu zafixovanú v ráme, čo je pre neho komfortnejšie, môže sa pohnúť. Pri rámovej metóde je hlava upevnená ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-20 06:00:00 - Feat.: - Title: Nočné mory v detstve sú spojené s vyššou hrozbou demencie a parkinsona v starobe 02 - Modified: 2023-03-07 17:26:00 - Feat.: - Title: Parkinsonova choroba postihuje mužov a ženy rozdielne. Nová štúdia ukázala ako 03 - Modified: 2023-03-01 15:47:03 - Feat.: - Title: V Bratislave úspešne operovali pacienta s raritným ochorením mozgu 04 - Modified: 2023-02-02 06:03:50 - Feat.: - Title: Deformity tváre rieši na Slovensku iba niekoľko pracovísk 05 - Modified: 2023-01-31 14:11:10 - Feat.: - Title: Neurochirurgovia z Bratislavy dosiahli svetový úspech. Predstavili nový spôsob operácie chrbtice
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. marec 2023 11:05