StoryEditor

Líder klinického úseku v Boroch: Ak by nemocnica bola zameraná len na zarábanie peňazí, tak neprídem

06.05.2022, 21:00
Nemocnicu Bory, jej podmienky, plánovaný systém práce a organizáciu prevádzky považujem za západ, napriek tomu, že sa nachádza na Slovensku, hovorí jej líder klinického úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Myslím si, že Bory môžu nakopnúť aj ostatné nemocnice, hovorí líder klinického úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny prof. MUDr. Vladimír Černý, PhD, FCCM.

V rozhovore sa dozviete:

  • Prečo sa vrátil z Čiech na Slovensko
  • Aké sú výhody a nevýhody anesteziológie
  • Môže vôbec v budúcnosti pacientov uspávať počítač, len sa nadávkujú lieky a zariadi to automatika?
  • Odporcovia Borov a najmä finančnej skupiny Penta tvrdia, že nemocnica na Boroch bude zameraná len na zisk a vzdelávaciu funkciu plniť nebude. Ako to bude naozaj?

Túto otázku asi budete počúvať často, ale nedá mi sa neopýtať. V zdravotníctve sa väčšinou ide za prácou z východu na západ, Ukrajinci k nám, Slováci do Čiech, Česi do Nemecka. Vy smerujete presne naopak. Prečo ste sa takto rozhodli?

Tam, kam idem ja, je západ. Nemocnica Bory, jej podmienky, plánovaný systém práce a organizácia prevádzky považujem za západ, napriek tomu, že sa nachádza na Slovensku. Okrem toho, že je to výzva, ktorú dostane počas svojho života málokto, ide aj o zmysluplný projekt. To sú tie hlavné dôvody.

Pritiahlo vás to, že je nemocnica vybudovaná na zelenej lúke alebo jej nové vybavenie?

Viete, čo je Maslowova pyramída? Je to päť stupňov naplnenia ľudských potrieb. Keď sa dopracujete na ten najvyšší, piaty stupeň a už nemusíte riešiť základné potreby ako bezpečnosť, teplo či jedlo, ktoré sa nachádzajú na najnižšej priečke, máte to šťastie a luxus, že môžete robiť, čo vás baví a čo skutočne chcete. A ja mám to šťastie, že na piaty stupeň som sa dostal už pred mnohými rokmi. Dnes teda môžem robiť, čo ma napĺňa a čo považujem za zmysluplné.

Na Boroch budete mať v gescii úsek anestéziológie a intenzívnej medicíny, asi jednu z najťažších oblastí medicíny, najmä z psychickej stránky.

Tak to nie je, to je skôr laický pohľad, každý odbor je ťažký alebo ľahký, záleží na uhle pohľadu, každý odbor má svoju špecifickú problematiku. Aj odbor anestéziológia a intenzívna medicína sa dá robiť spôsobom, že ho nevnímate ako náročný. Všetko záleží na tom, koľko danému odboru chcete dať.

A od toho sa to odvíja. Ten laický pohľad, že ide o ťažký odbor, vychádza z toho, že väčšinou, najmä v časti intenzívnej medicíny, ste exponovaní pacientom v život ohrozujúcom stave, a to pochopiteľne vytvára ten dojem. Ale my nežijeme s pocitom, že nejaký odbor je ťažší alebo zložitejší. Záleží aj na tom, ako ho uchopíte. Z tohto pohľadu neexistujú viac alebo menej sexi odbory....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 03:19