StoryEditor

Prof. MUDr. Peter Labaš, CSc.: Operovať som sa nechal v Prahe

19.09.2013, 00:00
Autor:
HNHN
Obrovské percento liekov je nielen zbytočných, ale aj škodlivých, hovorí profesor Peter Labaš, prednosta I. chirurgickej kliniky LF a UN Bratislava, dekan LF UK Bratislava.

To, že pacient si môže vyberať lekára považuje za megahlúposť, pretože podľa neho pacient nevie posúdiť kvalitu lekára. Verejnosť ho spoznala najmä v súvislosti s posudkom Hedvigy Malinovej.

Ste známy tým, že kritizujete zdravotníctvo, či je vláda pravicová alebo ľavicová...

Nekritizujem zdravotníctvo, ale hovorím, aká je reálna skutočnosť, pravda, pred ktorou mnohí politici zatvárajú oči, pravda, ktorú nechcú, nevedia alebo nemôžu vidieť. Mne je jedno, či je vláda červená, modrá, alebo zelená. Pravda je taká, že so zdravotníctvom to speje k zániku.

Nemáte obavy z postihov za kritiku?

Keď som už prežil prípad Malinová, nemôže ma nič horšie stretnúť. Keď som konštatoval skutkový stav, vyvolalo to búrku, po ktorej už prežijem všetko. Obvinenia, že som pracoval na posudku na niečiu objednávku, to bolo to najmiernejšie. Som profesionál, politika ma nikdy nezaujímala, vždy poviem, čo si myslím a za svojím názorom si aj stojím. Čo sa dnes nedá, bohužiaľ, povedať o mnohých známych ľuďoch.

Vnímate v zdravotníctve aj niečo ako pozitívne?

Zdravotníctvo bolo na najvyššej úrovni v roku 1989, odvtedy to s ním ide dole vodou. Stále tvrdím, že je v ňom nadbytok peňazí. Musíme sa však uvedomiť, že niektoré časti zdravotného systému zarábajú, iné sú stratové. Musíme investovať nemalé prostriedky aj do pacientov, o ktorých vieme, že nemajú absolútne žiadnu šancu na prežitie a vyzdravenie. Keď sa všetky lukratívne časti nemocníc, napríklad biochemické laboratóriá, rontgenológie, záchranné služby dostanú do súkromných rúk - sprivatizujú, je to pre nemocnice obrovská strata. Strata zdravotnej transportnej služby môže byť pre mnohé nemocnice katastrofa. Ďalšia vec – farmaceutický biznis... Obrovské percento liekov je nielen zbytočných, ale aj škodlivých a vyvoláva u pacientov nežiaduce účinky. Napríklad podľa amerických výskumov malo viac ako 70 percent pacientov, ktorí užívali lieky, utišujúce bolesť dlhšie ako tri mesiace, poruchy tenkého čreva. Informoval o tom pred časom americký odborný časopis Clinical Gastroenterology and Hepatology. Mám skutočne obavy, či je ešte farmaceutický výskum zameraný na to, aby objavil najúčinnejšie, najbezpečnejšie a pre zdravie najprínosnejšie lieky a či nie je jeho cieľom skôr hľadať choroby s najväčším potenciálnym trhom, na ktorom výrobcovia liekov môžu mať čo najvyšši...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 09:07