StoryEditor

Lieky v Rusku? Takmer polovica je falošných

26.11.2013, 23:00
Autor:
HNHN
Pacient ide do narkózy s jednou diagnózou, prebudí sa s dvoma. Rátal s platbou za jednu operáciu, ale musí zaplatiť dve.

Aj takto funguje zdravotníctvo v Rusku. Tvrdí to pre Zdravotnícke noviny prof. Alexander Reďko, prezident petrohradskej Regionálnej komory Národnej lekárskej komory Ruskej federácie.

Zdravotníctvo je v Rusku ešte celé štátnym sektorom?

Väčšinou je, ale napríklad v Petrohrade je približne 7 percent v súkromných rukách. Lekárne sú už všetky súkromné a v posledných rokoch sa koncentrujú do sietí. Štátne lekárne zabezpečovali životu potrebné lieky pre rôzne kategórie pacientov, ktorí ich dostávali od štátu zadarmo – účastníci druhej svetovej vojny, ľudia, ktorí prežili blokádu, vojaci z Afganistanu či záchranári z Černobyľu, veteráni práce. Tiež pripravovali lieky – prášky, očné kvapky atď. Aj týchto 114 štátnych lekární sa v Petrohrade sprivatizovalo. Na rozdiel od západných krajín lekárne nemôžu poskytovať žiadne vernostné systémy, povolené sú len 5-percentné zľavy dôchodcom. Vyše 50 percent klientov lekární dopláca na lieky. Lieky máme 2,7-krát drahšie ako v Nemecku, pritom u nás predávajú v lekárňach 47 percent liekov falošných! Pacient má šancu odhaliť to len vtedy, keď mu nepomáhajú a obráti sa na kontrolné orgány. To sa však stáva veľmi zriedka.

Doplácajú pacienti aj na zdravotnú starostlivosť?

Vyše 52 percent občanov dopláca rôznymi platbami na zdravotnú starostlivosť, ktorá je podľa ústavy stále bezplatná. Podľa odborných analýz viac ako 50 percent pacientov platia za liečenie v nemocniciach, 30 percent v ambulanciách a poliklinikách, 65 percent za stomatologické služby. Oficiálne údaje uvádzajú, že spolufinancovanie je len 34-percentné. Doplatky sú však netransparentné a ľudia vlastne ani nevedia, za čo všetko doplácajú. Platí napr. zákon o dostupnosti bezplatnej starostlivosti, ktorý sa každý rok novelizuje. Podľa neho napr. vyšetrenie ultrazvukom muselo byť do dvoch týždňov, na tomografe do troch, magnetická rezonancia do 4 týždňov. Pri poslednej novele všetky vyšetrenia zjednotili – termín je do mesiaca. Ak je podozrenie, že mám karcinóm pľúc a odporučia mi magnetickú rezonanciu, buď čakám mesiac, alebo zaplatím 200 eur (prieme...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 20:20