StoryEditor

Iveta Lazorová: Jediný minister, ktorý hral fér, bol Rudolf Zajac

02.10.2013, 00:00
Autor:
HNHN
Keď sa chce zamestnávateľ zbaviť sestry, ktorá najviac rebeluje, jej kolegyne sa potešia. Hneď idú za šéfom, aby im rozdelil niečo z jej platu a zastúpia ju.

Takto vyzerá podľa šéfky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej solidarita sestier v praxi. Aj preto pri „stanovačke“ pred úradom vlády ráta len so šesťdesiatimi sestrami.

Keď som hovoril s jednou našou sestrou z viedenskej nemocnice, z jednotky intenzívnej starostlivosti, jej plat ma prekvapil – so službami a príplatkami vyše 2 600 eur...

Pre naše sestry je to nedosiahnuteľná méta. Videla som pracovné zmluvy, kde je mzda 350 eur, niektoré sestry nemajú ani minimálnu mzdu, ktorá je 337 eur.

O akom najnižšom a najvyššom plate sestry viete?

Sestry v zariadení sociálnych služieb majú v čistom aj 250 či 300 eur. Sestry s najvyššími platmi sa s príplatkami dostanú aj vyše 1 000 eur. Najvyššie platy sú v štátnych zariadeniach, nielen v nemocniciach, ale predovšetkým v národných špecializovaných ústavoch.

Máte zmapované, ako to vyzerá s platmi sestier po tom, čo Ústavný súd stopol zvyšovanie miezd?

V štátnych nemocniciach ostali platy tak, ako ich nastavili po 1. apríli 2012, aj keď sestry a pôrodné asistentky vyňali z kolektívnych zmlúv a nemajú príplatky za nočné služby, za víkendy a sviatky. V konečnom dôsledku si veľmi nepolepšili. V neštátnych zdravotníckych zariadeniach to závisí od zriaďovateľa a v súkromných zariadeniach sestrám rozdelili úväzky. Niekde sú sestrami len na desať percent, na 90 percent sú z nich sanitárky, asistentky, administratívne pracovníčky, manažérky pacienta. Rovnako takto postupovali so sestrami v zariadeniach sociálnych služieb, dnes sú väčšinou opatrovateľky. Treba však povedať, že zákon mal nedostatky – napr. už v tom, že sestrám sa odrátavali roky materskej z praxe, čo nie je v žiadnej inej p...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 03:50