StoryEditor

Na pacientoch sa v Rakúsku nešetrí. Ani na sestrách, hovorí slovenská sestra vo Viedni

21.10.2013, 00:00
Autor:
HNHN
Pred troma rokmi začal dnes 28-ročný Bratislavčan Martin Horváth pracovať v nemocnici vo Viedni ako sestra.

Tvrdí, že na rozdiel od Slovenska sa v Rakúsku nešetrí na pacientoch. Ale ani na zdravotníkoch. Mesačne zarobí vyše 2 tisíc eur.

Pred odchodom do Rakúska ste pracovali chvíľu na Slovensku....

Mojím prvým pracoviskom bola koronárna jednotka na Kramároch. Práca sa mi páčila, lekári ma brali, nemali sme žiadne problémy, veľa ma naučili. Myslím, že o niečo inak brali sestry mužov ako sestry ženy. Pracovali sme tam dvaja chalani, občas sme to cítili. Samozrejme, našli sa aj lekári, ktorí dali najavo – čo chceš, ty si len sestra. Boli to roky, kedy sestry začali študovať na vysokých školách a to sa asi nie všetkým lekárom pozdávalo. Bol som však spokojný, prácu som musel zmeniť najmä kvôli peniazom, ale aj preto, lebo som sa chcel naučiť zasa niečo nové. Na dialýze mi platili o niečo viac, ale po roku som už zistil, že to nebolo to pravé, nebolo to akčné, nerobil by som takú prácu celý život.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb bol zaujímavejší?

Tam sa mi veľmi páčilo. Práca na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení bola aj zaujímavá, a na slovenské pomery aj dobre platená. Aj tam však človek videl všeličo nie celkom kóšer, ako a kde sa vynakladali peniaze neraz aj zbytočne, aká bola sila peňazí.

Vaše negatívne dojmy zo slovenských pracovísk teda narastali?

Ak to mám zhrnúť, tak sa mi menej a menej pozdával celý systém fungovania zdravotníctva. Nepoznal som síce iné, ale jednak dnes sú informácie dostupné, jed...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 17:10