StoryEditor

Zuzana Zvolenská: Unitár je pripravený

08.10.2013, 00:00
Autor:
HNHN
Vo vyspelej krajine 70 percent ochorení lieči primárny lekár, u nás je to iba 4 až 5 percent.

Aj preto chceme rozšíriť všeobecným lekárom kompetencie. Tvrdí ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Vlaňajšia analýza Francesca Grigoliho z MMF tvrdí, že efektívnosť nášho zdravotníctva dosahuje 36 percent. Zo 100 eur ostane v systéme 36, ostatné sa neefektívne vyplytvá. Je to skutočne tak?

Pripomeniem náš materiál, ktorý sme pripravili v súvislosti s unitárnym systémom. Presne sme definovali, ako výrazne klesla efektívnosť zdravotníctva od pluralizácie zdravotného poistenia a následne možnosti vytvárať zisk. Sme jeden z mála štátov, ktorý každý rok do systému pridáva, napriek tomu od zavedenia plurality efektívnosť stále klesá.

Podľa OECD najrýchlejšie rástli zdroje u nás a v Kórei, pritom my sme antiskokan a Kórea skokan v efektívnosti...

Aj to sme v našom materiáli uviedli. Sme skutočne uvádzaní ako negatívny benchmark. Kórea pri zvýšení zdrojov predĺžila vek dožívania, ale u nás klesá. Efektívnosť nášho systému dokazuje, že pluralita a zisk systém predražujú. To bol aj základ toho, prečo chceme zmeny v tokoch finančných zdrojov.

To by pomohlo odstrániť neefektívnosť?

Určite je to jeden z nástrojov. Neefektívnosť sa snažíme odstraňovať na všetkých stupňoch, ale na údajoch OECD vidíme, že pluralita spôsobila neuveriteľný prelom.

No nie všetko je len o zisku poisťovní...

Vtedy nastala zmena systému a vpustenie trhových prvkov do regulovaného systému. Nehovoríme, či je pluralita lepšia alebo horšia ako unitár. V zahraničí je to tak i tak. Majú to tradične zavedené. U nás sa do tradičného systému vpustili nesystémové trhové prvky a výsledok je predraženie systému a pokles jeho efektívnosti. Pacient z toho nemá benefity. V porovnaní s krajinami únie zomierame oveľa skôr, pričom pôvodne sme s nimi boli na porovnateľnej úrovni.

A to konkrétne číslo – 36 eur zo 100 ide do systému?

K tomu sa vyjadriť neviem.

Kde sú zdroje neefektívnosti v troch ekonomicky najvýznamnejších segmentoch systému – v poisťovniach, ústavnýc...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 05:55