Aj preto chceme rozšíriť všeobecným lekárom kompetencie. Tvrdí ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Vlaňajšia analýza Francesca Grigoliho z MMF tvrdí, že efektívnosť nášho zdravotníctva dosahuje 36 percent. Zo 100 eur ostane v systéme 36, ostatné sa neefektívne vyplytvá. Je to skutočne tak?
Pripomeniem náš materiál, ktorý sme pripravili v súvislosti s unitárnym systémom. Presne sme definovali, ako výrazne klesla efektívnosť zdravotníctva od pluralizácie zdravotného poistenia a následne možnosti vytvárať zisk. Sme jeden z mála štátov, ktorý každý rok do systému pridáva, napriek tomu od zavedenia plurality efektívnosť stále klesá.
Podľa OECD najrýchlejšie rástli zdroje u nás a v Kórei, pritom my sme antiskokan a Kórea skokan v efektívnosti...
Aj to sme v našom materiáli uviedli. Sme skutočne uvádzaní ako negatívny benchmark. Kórea pri zvýšení zdrojov predĺžila vek dožívania, ale u nás klesá. Efektívnosť nášho systému dokazuje, že pluralita a zisk systém predražujú. To bol aj základ toho, prečo chceme zmeny v tokoch finančných zdrojov.
To by pomohlo odstrániť neefektívnosť?
Určite je to jeden z nástrojov. Neefektívnosť sa snažíme odstraňovať na všetkých stupňoch, ale na údajoch OECD vidíme, že pluralita spôsobila neuveriteľný prelom.
No nie všetko je len o zisku poisťovní...
Vtedy nastala zmena systému a vpustenie trhových prvkov do regulovaného systému. Nehovoríme, či je pluralita lepšia alebo horšia ako unitár. V zahraničí je to tak i tak. Majú to tradične zavedené. U nás sa do tradičného systému vpustili nesystémové trhové prvky a výsledok je predraženie systému a pokles jeho efektívnosti. Pacient z toho nemá benefity. V porovnaní s krajinami únie zomierame oveľa skôr, pričom pôvodne sme s nimi boli na porovnateľnej úrovni.
A to konkrétne číslo – 36 eur zo 100 ide do systému?
K tomu sa vyjadriť neviem.
Kde sú zdroje neefektívnosti v troch ekonomicky najvýznamnejších segmentoch systému – v poisťovniach, ústavnýc...
Zostáva vám 85% na dočítanie.