StoryEditor

Monika Kavecká: Pracovať so sestrami nie je jednoduché

04.03.2014, 23:00
Autor:
HNHN
Lekári majú výhodu, že je ich oveľa menej. Dokážu sa teda efektívnejšie organizovať. Stanové mestečko bolo prvou výstrahou, bilboardová kampaň ďalšou.

Podľa predsedníčky OZ sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Moniky Kaveckej je to začiatok víťaznej cesty, pretože nič iné ako víťazstvo si nepripúšťajú.

Aktuálna je príprava zákona o odmeňovaní. Jeden zákon pre všetkých zdravotníkov, jedenásť zákonov pre každú z jedenástich komôr?

Myslím si, že je to snaha ministerstva zdravotníctva ísť cestou, ako sa nedohodnúť. Ak existuje jedenásť stavovských komôr, to znamená, že existuje jedenásť stavovských záujmov. Podľa nás nie je prirodzene možné v jednom zákone zladiť ich všetky. Odborové združenie odmieta jeden zákon o odmeňovaní všetkých zdravotníckych pracovníkov. Je to absolútne neprijateľné.

Každému súdnemu človeku je jasné, že v jednom zákone sa nedajú skĺbiť rôzne potreby a špecifiká jednotlivých zdravotníckych profesií, ktoré sú združené v jedenástich komorách a v dvoch odborových združeniach.

A čo ministerstvom prezentované koeficienty? A ministerská perla – máme dosah len na štátne zdravotnícke zariadenia? Pritom platy lekárom prikázalo zákonom zvýšiť aj v súkromných ústavných zariadeniach...

Ústavný súd aj v prípade nášho zákona povedal, že je možné regulovať odmenu pre sestry aj v súkromných zariadeniach. Dôvodom je, že súkromné zariadenia narábajú s verejnými zdrojmi cez systém verejného zdravotného poistenia. Problém prijatého zákona spočíval v tom, že na jeho naplnenie nebolo podľa Ústavného súdu SR pripravených dostatok zdrojov pre zdravotníctvo.

A ústavný súd rozhodol, že to znemožňuje komfortné narábanie so súkromným majetkom, čo znamená, že v prípade, ak bu...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 01:29