StoryEditor

Pacienti sú ako román na pokračovanie. Hovorí lekárka

16.04.2014, 00:00
Autor:
HNHN
Mladí lekári to dnes naozaj nemajú ľahké. Téma odkúpenia ambulancie je na Slovensku stále tabu.

Aj o tomto sme sa zhovárali so všeobecnou lekárkou pre dospelých MUDr. Janou Bendovou z Veľkého Bielu.

Kedy a prečo ste sa rozhodli pre prácu vidieckej ambulantnej lekárky?

Keď sa nás v prvom ročníku na medicíne pýtal pán profesor, kto by chcel pracovať v ambulancii, bola som jediná v krúžku, kto zdvihol ruku, všetci ostatní túžili po práci v nemocnici. Ako dieťa som mala úžasnú obvodnú lekárku, ktorú som obdivovala a odkedy som sa rozhodla pre medicínu, snívala som o ambulancii v mojom rodnom meste v Senci.

Nikdy som nesnívala o práci na vidieku, ale keď prišla príležitosť prevziať ambulanciu v neďalekej dedine Veľký Biel, využila som ju. Po pár rokoch prišla ponuka pracovať v ambulancii v Senci, ale zistila som, že ma to už neláka. Mojich pacientov na dedine by som nevymenila, cítim sa medzi nimi dobre.

Ako ste sa dostali k ambulancii v Bieli? Veď dnes je takmer nemožné, ak nejde o lekársku dynastiu...

Ambulanciu som kúpila od doktora, ktorý tam strávil tridsať rokov a chystal sa do dôchodku. Cena bola prijateľná, pretože sa mu už dva roky nedarilo nájsť lekára, ktorý by mal o kúpu jeho ambulancie záujem. A možno som mu padla do oka aj s mojím veľkým tehotenským bruškom – dohodu sme totiž uzavreli týždeň pred pôrodom mojej dcéry. S financiami pomáhala celá rodina.

Najťažšie bolo presvedčiť manžela, že je to dobrá investícia. Doktor plánoval ešte niekoľko rokov pracovať a ambulanciu mi odovzdať postupne, predsa len, čakala ma materská... Situácia sa však prudko zvrtla, ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 07:15