StoryEditor

Lekárenstvo prežíva ťažké časy

13.03.2014, 23:00
Lekárenstvo dnes už neovplyvňujú lekárnici. Potrebovali by sme rozumnú a trvale udržateľnú liekovú politiku.

Najmä preto, lebo takýmto spôsobom sa portfólio liekov bude stále zmenšovať. Hovorí člen Prezídia SLeK a nový prezident Zväzu lekárnikov EÚ (PGEU) PharmDr. Štefan Krchňák. Zhovárali sme sa s ním aj o tom, aké výzvy čakajú tento rok na európskych lekárnikov.

V júni minulého roka ste boli zvolený za prezidenta Zväzu lekárnikov EÚ na rok 2014. Aké sú vaše hlavné úlohy ako prezidenta?

Mojou základnou úlohou je reprezentovať a zastupovať Zväz lekárnikov Európskej únie na všetkých možných úrovniach, fórach, ktoré prichádzajú do úvahy. Za rok toho nestihnem až tak veľa, no v našej organizácii je vďaka sekretariátu zabezpečená kontinuita práce, takže pokračujem aj v práci mojich predchodcov a snažím sa priniesť aj svoje vlastné myšlienky.

A už dnes spolupracujem aj s mojím budúcim možným nástupcom. Pre jedného človeka je takáto funkcia veľmi náročná, čo sa týka času i pracovných úloh. Doterajší prezidenti, ktorí pochádzali z veľkých západných krajín, mali so sebou celý štáb ľudí, ako napríklad hovorcu, asistentov, právnikov. Ja ich nemám k dispozícii, všetko si riešim viac-menej sám.

Aké iniciatívy na pôde PGEU sú rozpracované?

PGEU plní tri základné úlohy. Jednou z nich je sledovať, čo sa deje na európskej úrovni v legislatíve, pretože Zväz lekárnikov sa oficiálne vyjadruje ku všetkému, čo sa týka legislatívy a lekárnikov. V minulosti prevládal princíp, že zdravotníctvo je záležitosťou každej krajiny a lokálne systémy sú natoľko rozdielne, že na európskej úrovni sa nedajú dostatočne regulovať. Preto mu ani Európska komisia nevenovala až takú veľkú pozornosť. To sa však zmenilo.

Teraz je na pôde Európskej únie rozpracovaných množstvo zákonov, ktoré sa týkajú práve zdravotníctva. Keďže sa zdravotníctvo spoločne neusmerňovalo, začalo sa tak brániť základnému princípu EÚ, teda voľnému pohybu osôb, tovarov a služieb. Brzdený bol práve pohyb služieb. Európska komisia za jeden zo svojich základných princípov stanovila, aby každý občan únie mal prístup k rovnakej kvalite zdravotníckych služieb na celom území. Stali sme sa tak svedkami rozmachu prijímania direktív týkajúcich sa zdravotníctva. Niektoré z nich dokonca nie sú ani priamo zdravotnícke, ale v konečnom dôsledku zdravotníctvo a lekárenstvo predsa len ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 07:22