StoryEditor

Som permanentne v dlhoch. Hovorí gynekologička

08.03.2014, 23:00
Autor:
HNHN
Súbeh praxí položí celú ambulantnú gynekológiu. Riešenie je v rukách poisťovní...

Hovorí viceprezidentka ASL SR a košická gynekologička MUDr. Marianna Šestinová.

Kde sú styčné body a kde rozdiely v práci ambulantného a nemocničného gynekológa?

Rozdiely medzi nami sú značné, je to úplne iná náplň práce. My v ambulancii sa venujeme konzervatívnej časti gynekológie, ale treba si uvedomiť, že gynekológia je chirurgický odbor. Veľmi veľa výkonov, súvisiacich so zdravím, sa vykonáva chirurgicky.

Ambulancia je dôležitá práve pre konzervatívnu časť, pre to, čo sa nedeje v chirurgických sálach. Samozrejme, to, čo nevieme z konzervatívnej liečby zvládnuť u nás v ambulancii, sa rieši v nemocnici. Je toho však stále menej a menej.

Ste teda ako praktickí lekári vstupnou bránou pre vaše pacientky do nemocnice?

Teoreticky je to tak. Pacientka by mala správne ísť za ambulantným gynekológom, ktorý ju po vyšetrení poukazuje do nemocnice. Neexistuje však gynekologická pohotovosť, takže ak je potreba akútna, ženy idú priamo do nemocnice. Máme členenú prácu – starostlivosť o tehotné ženy, gynekologickú starostlivosť, detskú gynekológiu do 15 rokov. Detský gynekológ je samostatný špecialista.

Slovensko je zrejme unikát – vy aj ste, aj nie ste prvý kontakt...

U nás je gynekológ odbornosťou špecialista, ale s priamou dostupnosťou a celým systémom zaradenia je braný ako prvý kontakt. V tom sme skutočne špecifickí. Členenie gynekológov v zahraničí je rôzne. V niektorých krajinách nie je gynekológ automaticky prístupný ako prvý kontakt, ale je na odporúčanie praktického lekára.

Veľmi veľa z toho, čo u nás robia gynekológovia prvého kontaktu, robia v zahraničí všeobecní lekári. Precestovala som veľa a som presvedčená, že systém, ktorý máme vy...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 12:59