StoryEditor

Prezidentka komory sestier Iveta Lazorová: Nie je vôľa niečo riešiť

13.03.2014, 23:00
Autor:
HNHN
Je komora sestier rozhádaná, alebo jednotná? Podporujú sestry súčasné vedenie? A prečo sa boja tvrdších krokov...

Aj o tom sme hovorili s prezidentkou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SAPA) Mgr. Ivetou Lazorovou.

Ako hodnotíte snem komory?

Hodnotím ho pozitívne. Vyše 200 delegátom z celého Slovenska sme predložili správy. Napriek tomu, že v sociálnych sieťach a v médiách boli pred snemom prezentované mnohé pochybnosti a negatívne názory na činnosť vedenia komory, snem ich odsúhlasil. Bolo to pre mňa zadosťučinenie za ročnú prácu, ktorú sme odviedli.

Jednoznačná podpora to nebola, na sneme som videl opäť vyhlásenie Spoločne za lepšiu komoru, v podstate reprízu petície z januára, ktorou nespokojné sestry vyzývali, aby členovia rady komory už nekandidovali...

Z 219 delegátov nás pri hlasovaniach podporilo približne 170 až 180, takže je to značná podpora nastúpeného trendu.

Delegáti dali najavo, že sa už nechcú zaoberať nekonečnými, nič neriešiacimi vyjadreniami bývalej prezidentky komory na rôznych fórach a v médiách, ktoré poškodzujú komoru, ale nijako neriešia problémy komory a nepomáhajú zlepšovaniu postavenia sestier a pôrodných asistentiek.

Ešte pred snemom zazneli názory, že za delegátov sa vyberali správni ľudia a preto ste vy a vaši najbližší spolupracovníci na zhromaždenia chodili...

Neviem, čo kto písal, nemala som čas sledovať to, mala som veľa práce s prípravou správy o činnosti na snem. Čo sa týka toho, že sme chodili na valné zhromaždenia...

Mali sme ešte v novembri a decembri grémiá prezidentov a vo februári sme mali grémiá prezidentov v rámci vyšších územných celkov. Tam sme vysvetľovali prezidentom, aby delegovali na snem osoby, ktoré sa vyznajú vo vnútorných predpisoch, aby sme sa na sneme nezdržiavali vecami, ktoré nebudú predmetom zmeny. Chceli sme, aby sa delegátmi stali ľudia, ktorí tomu rozumejú, alebo majú vnútorné predpisy naštudované. V tomto zmysle som aj písala prezidentom regionálnych komôr po februári.

Neviem, ako bývalá prezidentka, ale my, členovia rady, sme sa ich zúčastňovali stále, ak sme dostali pozvánku a ak to bolo v našich možnostiach a silách. Naša účasť na zhromaždeniach nie je nič nové.

Čiže nebolo to ovplyvňovanie výberu delegátov?

V žiadnom prípade nie. Chceli sme, aby bolo rokovanie aktívne, konštruktívne a pružné, aby sme sa nezdržiavali tým, čo je vo vnútorných predpisoch už zakomponované. Snem nie je bežné stretnutie prezidentov regionálnych komôr, členov komory. Je to pracovné stretnutie, ktoré hodnotí činnosť komory.

Keď tam príde človek, ktorý tomu nerozumie, je to veľmi ťa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 22:03