StoryEditor

Nový rektor SZU: Plány mám jednoduché, ale zásadné

17.07.2014, 00:00
Slovenskú zdravotnícku univerzitu čakajú zmeny. Bude sa klásť i väčší dôraz na zvyšovanie počtu mladých docentov a profesorov, aj na systém odmeňovania akademických zamestnancov.

O tom, čo univerzitu čaká, sme sa rozprávali s jej novým rektorom prof. MUDr. Petrom Šimkom, CSc.

Post rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity zaujmete 4. októbra 2014. Čo vás presvedčilo, aby ste kandidovali?

Presvedčili ma moje opakované spoločné stretnutia a diskusie s kolegami a so študentmi našej akademickej obce, ktoré priniesli vážne myšlienky a námety týkajúce sa budúcnosti našej univerzity – jej zveľaďovania a ďalšieho rozvoja, ktorý je nevyhnutný na zabezpečenie kvalitného pedagogického procesu, vyváženého hospodárenia, kredibility, špičkovej vedy a výskumu a obhájenie komplexnej akreditácie.

Na funkciu rektora ma navrhli predstavitelia Akademického senátu LF SZU, a to ma zaväzuje napĺňať ich očakávania.

Aké budú vaše prvé kroky?

Smerovanie univerzity je možné zabezpečiť nastavením strategických cieľov na ďalšie obdobie. Univerzita už nie je monopolom, preto sa treba zamerať na zvyšovanie kvality vo všetkých oblastiach.

Za jednu z kľúčových podmienok na úspešnosť a na rozvoj - slobodnej, sebavedomej, prestížnej univerzity, zaslúžene si vážiacej svoje medicínske tradície, považujem etické princípy práce a riadenia. V praxi to znamená presadzovať slušnosť, spravodlivosť, čestnosť, dôveryhodnosť a dodržiavanie prijatých pravidiel.

Mojou základnou prioritou bude zmena systému riadenia z direktívneho na manažérske a zavedenie novej firemnej univerzitnej kultúry s cieľom vyučovať na všetkých fakultách moderne, robiť špičkovú vedu, efektívne hospodáriť, a tým zabezpečiť konkurencieschopnosť nielen pre súčasnosť, ale aj pre stabilitu univerzity v budúcom období.

Po prevzatí agendy a po celkovom audite plánujem prezentovať svoje strategické ciele v grémiu rektora a následne na ostatných stupňoch riadenia, aby sa kľúčoví pracovníci st...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 00:59