StoryEditor

Prezident Wonca World: Spájame lekárov celého sveta

25.08.2014, 00:00
Autor:
HNHN
Všeobecní lekári vždy hrali kľúčovú úlohu v prevencii, v skorom vyhľadávaní a v komplexnom manažmente neprenosných chorôb ako diabetes, srdcové ochorenia, pľúcne ochorenia a rakovina.

Hovorí prezident svetovej organizácie Wonca World austrálsky praktik a rodinný lekár profesor Michael Kidd.

Vlani sa jubilejná svetová konferencia Woncy konala v Prahe, takže táto organizácia vstúpila do povedomia viac aj slovenským lekárom. Predsa len – môžete ju predstaviť?

Wonca (World Organization of National Colleges, Academies and Academic Associations of General Practitioners/Family Physicians) je globálna nezisková profesijná organizácia, reprezentujúca rodinných lekárov a všeobecných praktikov zo všetkých svetadielov. Jej poslaním je zvyšovať kvalitu života ľudí prostredníctvom zabezpečovania vysokých štandardov starostlivosti vo všeobecnej rodinnej medicíne.

Oficiálne spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou a reprezentuje všeobecných a rodinných lekárov a všeobecnú a rodinnú medicínu. Bola založená v roku 1972 a dnes má 126 členských organizácií, reprezentujúcich celkovo 500 000 všeobecných rodinných lekárov zo 130 krajín a regiónov celého sveta. Pôsobí v 7 regiónoch – Afrika, Východné Stredomorie, Európa, Južná a Stredná Amerika, Severná Amerika, Južná Ázia a Tichooceánska Ázia, pričom každý región vedie regionálny prezident a regionálny výbor.

Wonca organizuje množstvo pracovných tímov, špeciálnych záujmových skupín a hnutí mladých všeobecných rodinných lekárov. Tieto organizačné zložky pracujú na rozvoji špecifických oblastí záujmov Wonca a jej členov. V pracovných skupinách je aktívne zapojených niekoľko stoviek delegovaných všeobecných praktikov z členských organízácií z celého sveta.

V pr...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 17:12