StoryEditor

Komunikácia s nepočujúcim môže zlyhať na maličkostiach

12.09.2014, 00:00
Autor:
HNHN
Pri hospitalizácii pacienti s postihnutím sluchu, ak zdravotníkom dobre nerozumejú, pociťujú osamelosť i stres.

O problematike sluchovo postihnutých na Slovensku sme sa zhovárali s prvým nepočujúcim docentom u nás, PharmDr. Pavlom Beňom, CSc.

Ako je to s komunikačnými bariérami u sluchovo postihnutých pacientov u nás?

Osoby so sluchovým postihnutím majú v dôsledku ich postihnutia podstatne obmedzené možnosti sami si telefonicky privolať záchrannú službu, dohodnúť si vyšetrenie u lekára prvého kontaktu alebo u odborného lekára a pod. Pri nutnosti privolať lekársku pomoc linkovým telefónom si jedinec s ťažším sluchovým deficitom bez pomoci druhej, počujúcej osoby nepomôže.

Ideálne by bolo, keby sa takto znevýhodnený pacient mohol objednať na vyšetrenie prostredníctvom SMS správy alebo e-mailom. U nás však pretrváva objednávanie sa iba linkovým telefónom. Možnosť objednať sa SMS-kou alebo e-mailom nie je ešte v našich nemocniciach bežne akceptovaná.

U niektorých súkromných lekárov je objednávanie sa e-mailom samozrejmosťou, ale za túto službu sa pripláca. Problémom môže byť komunikácia s rýchlou záchrannou službou, keď nie je čas privolať tlmočníka.

Bariérou môže byť aj komunikácia v lekárni, ak v rade čaká viac pacientov. U pacientov so sluchovým postihnutím môže dôjsť k pocitu narušenia súkromia.

Dajú sa prekonávať?

Úplná debarierizácia nie je reálne možná. Môžeme však eliminovať existujúce bariéry. Napríklad na zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti je potrebné hľadať riešenia, ktoré by umožnili pacientom s postihnutím sluchu využívať pre nich dostupné formy objednávania sa (zaslanie SMS, zaslanie e-mailu a pod.) alebo privolania rýchlej záchrannej služby.

V tejto súvislosti sa ukazuje ako vhodné podporovať školenia p...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 13:01