StoryEditor

Zákon je ako stuhnutá láva sopky, v ktorej sa varí morálka

29.09.2014, 00:00
Autor:
HNHN
Sťažností na etické zlyhávanie zdravotníckych pracovníkov v poslednom období pribúda.

O etike, morálke v zdravotníctve sme sa zhovárali s predsedom bývalej Etickej komisie MZ SR MUDr. Petrom Križanom, CSc.

V poslednom čase narastajú sťažnosti na etické správanie zdravotníkov. Komora sestier napríklad uviedla, že za ich etickým zlyhávaním stojí ich preťaženosť a nedostatočné platové ohodnotenie. Možno takto ospravedlniť prípadný necitlivý prístup zdravotníka k pacientovi?

Ide o veľmi vážnu tému. Pýtate sa z privysokého nadhľadu primalými očami. Na to, ako ľudia pracujú napríklad v zdravotníctve, v školstve, v polícii alebo kdekoľvek vo verejných službách, má dôležitý vplyv aj motivácia a pocit istôt. Teda nie iba pacient potrebuje mať určité istoty, ale aj tí, ktorí sa oň starajú.

Určité istoty potrebujú teda i tí, ktorí majú istoty pre iných zabezpečovať. Vnímam to teda ako zložitejší problém. Podobá sa situácii napríklad na školách. Niektorí učitelia sú prekvapivo motivovaní aj vo veľmi zlých podmienkach, iní zas potrebujú, aby ich niekto motivoval zlepšením súčasných.

Je veľmi jednoduché povedať, že sestra, ktorá nakričala bola potrestaná alebo sa polepšila aj bez trestu, otázkou však zostáva, koľko percent pacientov sa stretne s tým, že zdravotná sestra, ktorá naň nakričala tento rok, tak urobila aj nasledujúci. Čo sme v rámci zdravotníctva vymysleli, aby sa situácia zmenila k lepšiemu, ako dokážeme prípadné zlepšenia či zhoršenia stavu zmerať. Zatiaľ počúvam iba o represiách.

Pomôže disciplinárne potrestanie zdravotníckeho pracovníka, ktorý sa k pacientom správal neslušne?

Disciplinárne potrestanie je samozrejmosťou v pracovnoprávnych vzťahoch a na tejto úrovni by to malo zostať. Ak pracovník vie, že jeho povinnosťou je otvoriť dvere, pozdraviť. Ak danú povinnosť porušuje, zamestnávateľ ho môže potrestať, avšak vnútorne ho sankciou zmeniť nedokáže. Môže ho maximálne viesť k zamysleniu, či sa mu takéto správanie oplatí.

Máme etický kódex zdravotníckeho pracovníka. Dodržiava sa?

Etický kódex, ktorý je súčasťou zákona je tragický omyl. Etika totiž nemôže byť súčasťou zákona. Môže byť slušnosťou zák...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 21:25