StoryEditor

Verím, že nájdeme počúvajúce uši. Hovorí prezident SLK

08.10.2014, 00:00
Autor:
HNHN
Lekári odmietli navrhovanú integrovanú zdravotnú starostlivosť. Dôvodom je, že v konečnom dôsledku neprinesie prospech pacientom.

Zníži tiež dostupnosť zdravotnej starostlivosti, obmedzí slobodnú voľbu lekára a vytvára riziko, že cieľom celého projektu bude iba zmena vlastníckych vzťahov v zdravotníctve. Hovorí v rozhovore prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) MUDr. Marian Kollár.

Riešeniu rokmi nahromadených problémov financovania a legislatívy sa mnohí zodpovední stále šikovne vyhýbajú, zaznelo v správe pre sneme. Čo tým komora chcela komu povedať a signalizovať?

Tieto slová delegáti v správe našli. Faktom ostáva, že problémy zdravotníctva, a predovšetkým v otázkach financovania, sa doteraz žiadnej vláde nepodarilo úspešne riešiť. Každoročne prijímame nedostatočný rozpočet pre zdravotníctvo a stále na to hľadáme nové a nové zdôvodnenia.

Pritom by stačilo tak málo - definovať si jasné priority, stanoviť pravidlá, a predovšetkým spriehľadniť systém, nastaviť legislatívu, ale predovšetkým dať do popredia pacienta, vytvoriť čo najoptimálnejšie podmienky poskytovateľom. To všetko s jediným cieľom, aby nám z tak vzácnych a obmedzených zdrojov rezortu každoročne neodchádzali nemalé prostriedky do súkromných vrecák.

Stretnutia predstaviteľov komory s vedením rezortu sú pomerne zriedkavé. Prečo? Nie je čo riešiť, nie je s kým riešiť? V kuloároch snemu som počul, že ministerka by na sneme lekárov mala byť, aby poznala problémy z prvej ruky. Ako viem, pozvaná bola...

Áno, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská bola na náš snem pozvaná, rovnako aj predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši. Myslím si, že otázku neúčasti na sneme by ste mali smerovať skôr pani ministerke. Ak by som však mal vyjadriť svoj názor, musím povedať, že práve takéto vrcholové podujatia, ako je aj snem lekárskej komory sú tou najideálnejšou príležitosťou na zoznámenie sa s pohľadom lekárov na fungovanie zdravotníctva.

Zoznámiť sa s problémami, ktoré trápia lekárov, garantov poskytovania tej najvyššej zdravotnej starostlivosti a bezprostredne si vypočuť a vydiskutovať návrhy na riešenie aspoň niektorých z nich, by malo byť vítanou príležitosťou pre každého ministra. To by mohol byť ten najlepší odrazový mostík na hľadanie spoločných riešení na ďalších rokovaniach.

Vláda v máji schválila ministrom Ľudovítom Jahnátkom predložený Integrovaný regionálny operačný program, kde sa objavila aj niekoľkostranová pasáž venovaná zdravotníctvu. Objavil sa tam zámer vytvoriť C...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 06:43