StoryEditor

Richard Raši: Ministerka neodišla za predražený nákup

01.01.2015, 23:00
Autor:
HNHN
Kauza piešťanského CT prístroja mohla byť médiám podsunutá, nová univerzitná nemocnica bude dvakrát drahšia a pacienti sa jej od roku 2017 nedočkajú.

Aj o tom sme hovorili s predsedom parlamentného zdravotníckeho výboru MUDr. Richardom Rašim, PhD., MPH.

Udalosťou roka, aspoň v zdravotníctve bola demisia Zuzany Zvolenskej. Pri dnešnej sume informácií, po vašom poslaneckom prieskume – bol skutočne dôvod na jej odstúpenie?

Je niekoľko zásadne dôležitých faktov. Keď sa celá kauza predraženého nákupu...

... zatiaľ stále údajne predraženého...

... správne, údajne predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici medializovala, zazneli v médiách tri závadzajúce fakty. Prvé nepravdivé tvrdenie: firma Medical Group SK predala nemocnici prístroj o milión eur drahšie, ako rovnaký prístroj kúpila česká nemocnica.

Firma mi ako predsedovi výboru poslala list, ktorý som ďalej posunul poslancom, kde ma informuje, že CT prístroj kúpila za 1,1 mil. eur bez DPH a nemocnici ho predala za 1,32 mil. eur bez DPH. Rozdiel 220 000 eur bol 90 000 eur zisk, čiže asi 7 percent z ceny a 130 000 eur bolo zvýšenie vyplývajúce zo spôsobu financovania kvôli splátkam,rozloženým na 48 mesiacov.

Druhé zavádzajúce tvrdenie: MUDr. Alan Suchánek listami upozornil rezort i vládu, že sa niečo nekalé pri obstarávaní CT deje. Aj toto nie je pravda. Keď sme sa pri prieskume v Piešťanoch stretli s doktorom Suchánkom, potvrdil, že napísal dva listy v roku 2012, kde namietal že bývalý riaditeľ Ing. Róbert Mamrilla bol odvolaný a že sa zmenil počet členov správnej rady z troch na štyroch zástupcov štátu a že sa udiali zmeny v štatúte nemocnice.

Ani slovo o CT prístroji. Tretia nepravda: CT prístroj v roku 2012 sa nekúpil, lebo bol pre nemocnicu príliš dobrý a drahý. Aj tu máme zápisnice od komisie, ktorá vtedy vyhodnocovala súťažné podklady ako aj zápisnice zo správnej a dozornej rady. Komisia a následne aj stará dozorná rada a nová správna rada navrhli zrušenie tendra z roku 2012, lebo boli nepravdivo uvedené technické údaje víťazného uchádzača, ktorého prístroj bol oešte aj o 250 000 eur drahší ako ponúkal ďalší uchádzač.

Čiže tvrdenia médií boli na vode?

Mediálny nepokoj vznikol teda vďaka nepravdivým informáciám, médiám boli poskytnuté nekorektné informácie a tie si nemali možnosť, čas alebo chuť overiť... Tak sa zrodila megakauza, ktorá sa bude rozlúskavať postupne, lebo to rieši Úrad pre verejné obstarávanie...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 21:05