StoryEditor

O lepších platoch lekárov rozhodli ľudia. Vo Švajčiarsku

14.01.2015, 23:00
Autor:
HNHN
Spokojnosť so zdravotným systémom, takmer žiadna korupcia, dostatok všeobecných lekárov i zdravotných sestier. Fikcia? Nie, takto vyzerá zdravotníctvo vo Švajčiarsku. Viac nám povedal bývalý minister zdravotníctva vo Švajčiarsku Carlo Conti.

Nedávno u nás prišla o stoličku ministerka zdravotníctva pre predražené CT. Nemocnica ho mala kúpiť za 1,6 milióna eur. Keďže Švajčiarsko patrí medzi lídrov v technológiách, myslíte, že išlo o neadekvátnu cenu za CT?

Nemocnice vo Švajčiarsku musia hospodáriť s vlastnými príjmami a výdavkami. To znamená, že je v záujme samotných nemocníc, aby si nakupovali zariadenia, ktoré potrebujú za výhodné ceny tak, aby dokázali hospodáriť. Dostávajú úhrady za jednotlivé výkony od poisťovní, avšak je v záujme nemocnice, aby si ustrážila aj výdavky. Ak by peniaze priveľa míňali, mohlo by sa stať, že by nemali na výplaty.

Aká je teda priemerná cena CT?

Tomografy stoja väčšinou viac ako milión eur. Avšak zovšeobecniť sa to dá len ťažko, pretože poznáme rôzne druhy i typy, s rôznym stupňom vybavenosti. Zároveň sú v nich implementované najnovšie technológie. Takm...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 01:47