StoryEditor

Riaditeľ FNsP Žilina: Namiesto diskusie prišli výpovede lekárov

24.03.2015, 23:00
Autor:
HNHN
Po troch rokoch sa žilinská fakultná nemocnica opäť dostala do centra pozornosti. O aktuálnej situácii sme hovorili riaditeľom FNsP Žilina MUDr. Štefanom Volákom.

V akom stave ste našli fakultnú nemocnicu pri nástupe do funkcie jej riaditeľa v auguste 2012?

Táto téma už bola síce veľakrát medializovaná, ale v stručnosti pripomeniem, že žilinská nemocnica bola výrazne zadlžená a produkovala mesačný dlh okolo 500 000 eur, jej celkový dlh bol viac ako 12 mil.eur. Havarijný bol stavebno-technický stav.

Diagnostika a liečba pacientov na niektorých oddeleniach nespĺňala kritériá poskytovania modernej zdravotnej starostlivosti, materiálno-technické vybavenie bolo zastarané, zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami vo viacerých oblastiach v nedostatočných objemoch a v zlej štruktúre, zlé bolo aj personálne zabezpečenie.

Jedným slovom, negatívnych poznatkov bolo veľa a nad tým všetkým bola zásadná úloha pre nové vedenie – presadzovať a dosiahnuť efektívnosť a kvalitu.

Aké je aktuálne hospodárenie a porovnanie výsledkov hospodárenia v rokoch 2012 až 2014?

Niekedy je podľa môjho názoru reč konkrétnych čísel oveľa výstižnejšia, zbytočné sú akékoľvek ďalšie hodnotenia. Platí to aj v tomto prípade – všetky informácie sú v nasledujúcej tabuľke. Navyše, je to aj odpoveď, prečo má FNsP Žilina celkom oprávnene ohodnotenie „skokan roka“.

Prečo podľa vás vlastne dospela situácia do takého stavu, že 15 lekári interného oddelenia sa rozhodli dať dvojmesačné výpovede?

Pri odpovedi na túto otázku sa musím opäť vrátiť do obdobia môjho nástupu do fakultnej nemocnice. Ako som už povedal, nemocnica bola výrazne zadlžená, produkovala mesačný dlh a východisko bolo a je v efektívnosti, hospodárnosti a v hľadaní optimálnych modelov fungovania.

Je celkom prirodzené, že nie vždy sa všetci zamestnanci stotožnia s novým štýlom riadenia, ktorý presadzuje nové vedenie. Reakcie pracovníkov na aktívnu snahu vedenia o hľadanie riešenia na zlepšenie manažmentu diagnostiky a liečby pacientov nie sú jednolia...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 09:18