StoryEditor

Psychiater: Na Slovensku som nepracoval ani deň

16.04.2015, 00:00
Autor:
HNHN
Nielen lekári, ale aj čerství absolventi lekárskych fakúlt odchádzajú zo Slovenska za lepším uplatnením do zahraničia.

Pred rokmi sa pre takýto krok rozhodol aj MUDr. Peter Šomšák, rodák zo Spišskej Novej Vsi, ktorý odišiel hneď po skončení martinskej lekárskej fakulty do Nemecka.

Ako dlho ste v zahraničí?

V roku 2005 som skončil Jesseniovu lekársku fakultu v Martine, ale na Slovensku som nepracoval ani deň. Už počas štúdia som sa rozhodol, že prácu si budem hľadať v zahraničí. Rozoslal som do Nemecka asi 180 žiadostí, asi desať do Švajčiarska, determinovala ma nemčina.

Odpovedí veľa nebolo. Pozvali ma na tri pohovorydo Nemecka. Nakoniec som začal v severnom Porýní-Vestfálsku, v mestečku Hemer na Hans-Prinzhorn-Klinik, kde bolo 400 lôžok.

Bola výhoda, že som vedel po nemecky. Hoci sme v EÚ, trvalo asi pol roka, kým sa vybavili všetky papiere a od 1. februára 2006 som začal ako praktikant a potom od pondelka 1. apríla, na Deň bláznov som začal už ako psychiater. Bola to iba psychiatrická klinika s množstvom oddelení. Bolo nás 18 lekárov a 20 zástupcov primára a štyria šéfovia. Je fakt, že začiatky ľahké neboli, ale ani som nič také nečakal.

Prečo také radikálne rozhodnutie o okamžitom odchode?

Už počas štúdia som videl, ako to chodí v slovenskom zdravotníctve a celková situácia ani pracovné a finančné podmienky ma neoslovovali. Videl som, ako sa na nás už počas štúdia kašle, aj to bol jeden z impulzov, prečo som sa rozhodol odísť.

Taký paradox - v Martine študovalo veľa študentov, hádam 400 z Nórska a tamojšia vláda vtedy dotovala štúdium medicíny v zahraničí sumou 4 000 eur. Slovenské pomery a podmienky ma skutočne vôbec nelákali. Ako lekár som, samozrejme, pracovať chcel, ale inej cesty, ako ísť do zahraničia nebolo.

Predsa len – vyštudovali ste na Slovensku a slovenským pacientom ste obrazne povedané, nič nedali. Taký morálny apel...

Pravdupovediac, v tom čase som niečo podobné nevnímal. Proste som nevidel na Slovensku pre seba vhodné podmienky, sedemstoeurový plat za roky skutočne náročného štúdia spôsobí vytriezvenie aj toho najväčšieho nadšenca. Najmä ak vie, že nástupný plat lekára je 2 000 až 3 500 eur so službami.

Rodičia, mama je učiteľka slovenčiny a nemčiny a otec ekonóm, ma podporili. Zo Slovenska som odišiel nielen kvôli určitej frustrácii, ale aj preto, lebo Nemecko bolo a aj je kolískou európskej psychiatrie a predovšetkým psychoterapie.

Najväčšie špičky, ktoré posledných dvesto rokov robili v tomto odbore, žili a pracovali, alebo pochádzali z Nemecka. Robím oboje. Platové podmienky b...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 03:02