StoryEditor

Rektor SZU: Vymenili sme celý vrcholový manažment univerzity

08.05.2015, 00:00
Autor:
HNHN
Analýza a revízia na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU) preukázali, že sa nedodržiavali rozpočtové pravidlá a dochádzalo k neoprávnenému, nehospodárnemu i neúčelnému použitiu verejných finančných prostriedkov.

Aj o tomto sme sa zhovárali s rektorom univerzity prof. MUDr. Petrom Šimkom, CSc.

Onedlho to bude rok, čo ste sa stali rektorom Slovenskej zdravotníckej univerzity. V akom stave ste prevzali agendu univerzity?

Do času, keď uplynie rok, čo som sa stal rektorom SZU, ešte chýbajú štyri mesiace. Dnes si uvedomujem, že na chod univerzity nepostačuje nadšenie, dobrá vôľa a dobrý úmysel. Toto konštatovanie sa však netýka iba našej univerzity.

Týka sa všetkých na celom svete. Vysokoškolské vzdelávanie, vedecké bádanie a chod univerzity nie sú debatami vo vieche, ani prednáškami na pažiti pod stromom, ale na všetky jej aktivity sú potrebné finančné prostriedky.

Mnohí zamestnanci a študenti univerzity neboli v predchádzajúcom období dostatočne informovaní o obrovskom vnútornom dlhu univerzity vo výške takmer päť miliónov eur, čo vlastne predstavuje náš ročný rozpočet. Analýza a revízia preukázali, že sa nedodržiavali rozpočtové pravidlá a dochádzalo k neoprávnenému, nehospodárnemu, neefektívnemu a neúčelnému použitiu verejných finančných prostriedkov.

Máme uzavreté mnohé nevýhodné pre univerzitu zmluvy. V súčasnosti sme boli donútení začať splácať už ďalej neodložiteľné, úrokmi z omeškania a súdnymi trovami zvýšené dlhy. V dôsledku nehospodárneho nakladania s verejnými finančnými prostriedkami čelíme teraz mnohým exekúciám, ktoré sa snažíme riešiť prioritne dohodami o splátkovom kalendári s jednotlivými exekútormi.

Čo teda ukázal celkový audit?

Skonštatovali sme, že sa nedodržiavali nielen ekonomické rozpočtové pravidlá, ale aj nariadenia a akreditačné smernice, čo nás stálo stratu akreditácie špecializačného odboru urgentnej medicíny a ohrozené sú aj viaceré špecializácie.

Vyvodili sme z toho personálne dôsledky. Bez jednoznačného sú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 18:30