StoryEditor

Čím väčšie mesto, tým viac jednodňovej chirurgie

14.06.2015, 00:00
Autor:
HNHN
Jednodňová chirurgia sa presadzuje čoraz viac aj na Slovensku, hoci za vyspelými krajinami stále zaostávame.

Aj o tom sme hovorili s predsedníčkou Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH) JUDr. Evou Vidovou.

Je legislatívne prostredie k jednodňovej chirurgii vľúdne?

V podstate je vľúdne. Táto forma poskytovania zdravotnej starostlivosti bola upravená ešte v roku 2004 a odvtedy sa dostala jednodňová chirurgia z legislatívy do bežnej praxe. Čo sa týka jej podielu na zdravotnej starostlivosti, ten sa zvýšil z počiatočných 6 percent na súčasných približne 30 percent z celkových výkonov.

Vo vyspelých štátoch Európy či v USA je to ešte viac, takže predsa len zaostávame...

To je pravda, zaostávame, vo svete je to až 60 – 65 percent. V USA, kde začali s prvýými takými operáciami ešte v roku 1919, sa ročne vďaka chirurgii jedného dňa usporí ročne až 2,7 mld. dolárov, v Kanade 2,2 mld. dolárov a v Británii 1,5 mld. libier. Som presvedčená, že v krátkom čase vyspelé krajiny dobehneme.

Je vyhovujúci aj zoznam výkonov, ktoré môžu zariadenia jednodňovej chirurgie poskytovať? Ako viem, pribúdali postupne...

Posledný veľký zoznam výkonov je z roku 2009, keď sa doň na náš návrh, ktorý ministerstvo zdravotníctva v odbornom usmernení aj akceptovalo, dostalo 434 výkonov.

Súčasný rozsah výkonov je veľmi široký, odvtedy boli len nejaké menšie úpravy a nové odborné usmernenie sa v súčasnosti pripravuje a aktuálne je vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní. Samozrejme, na jeho príprave sme participovali, na podnet plastických chirurgov a krčiarov sme predložili pripomienky.

V novom odbornom usmernení sa upravia aj niektoré ďalšie veci vo všeobecnej časti, aj v zozname výkonov. Niektoré výkony, ktoré sú v zozname z roku 2009 sú dnes už obsolentné, a druhej strane sa objavili nové. Jednodňová chirurgia je miniinvazívna a jej rozvoj je do značnej miery spojený s novými technológiami, ktoré veľmi napredujú.

Teda rozvoj jednodňovej chirurgie má svoje limity a závisí v podstate od rozvoja medicínskych technológií?

Nepovedala by som, že len od nich, ale aj. No aj od legislatívnych možností, od toho, akú má podporu tento segment v zdravotných poisťovniach. V zásade sa dá povedať, že pracoviská jednodňovej chirurgie – najlepšie to vidieť na oftalmológii – sú v podstate nositeľmi pokroku.

Trend, čo sa týka kvality a rozsahu novýc...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 22:50