StoryEditor

Záujemca o novú nemocnicu: Na projekt nepozeráme cez výhody

14.09.2015, 00:00
Autor:
HNHN
Medzi piatimi záujemcami o výstavbu a prevádzkovanie novej univerzitnej nemocnice, o ktorých postupne informujeme, je aj konzorcium Agel v spolupráci s izraelskou Assuta Medical Centers.

Hovorili sme s MUDr. Jánom Dudrom, PhD., MPH., predsedom predstavenstva Agel, a. s.

Čo bolo impulzom záujmu o projekt novej nemocnice v Bratislave?

Výstavbu a prevádzku novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá má byť špičkovým zariadením, považujeme za jeden z najvýznamnejších projektov v zdravotníctva v strednej a východnej Európe.

Je preto samozrejmé, že to vyvolalo náš záujem a že príprave nášho projektu venujeme adekvátnu vážnosť a pozornosť. Uvedomujeme si aj to, že nemocnica na dlhé roky ovplyvní vývoj slovenského zdravotníctva.

Aký ste mali dojem z prvého kola súťažného dialógu na ministerstve zdravotníctva?

Zdá sa, že celá vec je logicky štruktúrovaná a vystavaná a na množstvo otázok dá odpoveď práve súťažný dialóg, počas ktorého si aj záujemcovia o projekt, aj ministerstvo zdravotníctva vyjasňujú postoje a informujú sa, ako vznikajú detaily projektu.

Po prvom stretnutí ministerstvo vydalo zápis, kde definovalo osem krokov, ktorými sa majú záujemcovia riadiť ďalej, takpovediac, technickú špecifikáciu.

Ako vzniklo spojenie s izraelským subjektom, ktorý má 11 medicínskych centier. Postavil či prevádzkuje už PPP projekty v Izraeli alebo inde vo svete?

V záujme čo najkvalitnejšej prípravy Agel tvorí konzorcium s najlepšími z najlepších a Assuta Medical Centers má excelentné referencie.

Nedávno postavili nemocnicu práve prostredníctvom PPP projektu v juhoizraelskom meste Ašdod, ktoré je piatym najväčším mestom v Izraeli, zároveň je to najväčší izraelský prístav.

Spojili sa tu verejné a súkromné izraelské zdroje. V modernej a krásnej nemocnici v Ramat Ha Hayal pracuje 1 500 lekárov. Assuta patrí k tomu najlepšiemu, čo v zahraničnom zdravotníctve poznáme.

Som presvedčený, že na tomto projekte má celkom logicky participovať domáci subjekt, ktorý pozná špecifiká slovenského zdravotníctva. Vybraný záujemca sa predsa bude pohybovať v slovenskom prostredí.

Zahraničný záujemca by mal mať skúsenosti a know-how, použiteľné na Slovensku. Nemyslím si, že všetky zahraničné skúsenosti sa na Slovensku dajú použiť. Niektoré sú vhodnejšie, iné menej vhodné pre slovenské prostredie.

V našej časti Európy je historický vývoj špecifický, má tristoročnú históriu počnúc od Márie Terézie a Jozefa II. a ich zdravotníckymi reformami. Vplyvy jozefských reforiem cítime dodnes, napríklad v sieti nemocn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 18:07