StoryEditor

MUDr. Marián Petko: Vôbec nerozumiem krokom sestier

26.10.2015, 23:00
Autor:
HNHN
Opäť obhájil post prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska. O tom, čo si myslí o avizovaných výpovediach sestier, aj o zvýšených platoch lekárov v nemocniciach porozprával MUDr. Marián Petko, MPH.

Opäť vediete asociáciu. Je to spokojný subjekt, ktorý nemá s nikým žiadne problémy?

Myslím si, že momentálne vládne v asociácii pomerne veľká spokojnosť. Je to zrejme aj vďaka tomu, čo asociácia za posledný rok dosiahla a dokázala. Teší ma, že napriek rôznym vlastníckym vzťahom v nemocniciach – členov máme od príspevkových organizácií až po obchodné spoločnosti, sme skutočne našli spoločnú reč.

To, čo nás spája presadzujeme, a o tom, na čo máme rozdielne názory, v asociácii diskutujeme a necítime potrebu verejne to prezentovať, kým sa nedopracujeme ku konsenzu. To, že nie sme v konfliktom vzťahu s inými organizáciami či so štátnymi inštitúciami považujem za potizívne.

Snažíme sa vystupovať nepoliticky, pragmaticky, snažíme sa posúvať veci tak, aby boli v prospech nemocníc, ktoré združujeme, v prospech zamestnancov, ktorí v nich pracujú, a koniec koncov, aj v prospech pacientov.

Zrejme vám teda nekonvenuje štýl „hurá na barikády“?

Vieme, že také typy v zdravotníctve sú, ale verím, že z našich rokovaní vidno, akí sme. Sme za evolučný, nie revolučný vývoj a sme zásadne proti barikádam. V zdravotníctve barikády nikdy nič nevyriešili. Je to vážny rezort a dotýka sa množstva zamestnancov a pacientov, že také spôsoby v ňom nie sú prospešné.

No nemocniční lekári si svoje presadili...

Keď si zoberieme posledné roky, aj ten koniec roku 2011 a hromadné výpovede lekárov, rozhodne to nebolo v prospech pacientov. Možno čiastočne v prospech nemocničných lekárov z hľadiska financií, ale pohľad bežných ľudí na lekárov sa zhoršil. Takže jednoznačne môžem povedať, že za barikády nie sme.

Spomenuli ste rôznorodosť členov asociácie a aj rozdielne názory. Ako sa darí hľadať a nachádzať spoločnú reč? Veď zrejme má iné „chúťky“ nemocnica Sveta zdravia a iné zas nemocnica Žilinského kraja...

Jednak diskutujeme pravidelne v rade asociácie, kde sú zastúpené regióny, ale aj jednotlivé rôzne subjekty, jednak aj v širšom zázemí všetkých 70 členov. Určite máme na niektoré veci rozdielne názory, ale sme schopní a ochotní o nich hovoriť.

Napríklad sme tak riešili názory na zamýšľaný unitá...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 20:48