StoryEditor

Súperenie sa mi nepáči

07.01.2016, 23:00
Autor:
HNHN
O transplantáciách sme hovorili s MUDr. Evou Lackovou, PhD., vedúcou Transplantačného centra FNsP Banská Bystrica.

Už v 3. storočí bola opísaná transplantácia nohy čierneho sluhu jeho pánovi, ktorú vykonali svätí Kozma a Damián, dnes považovaní aj za patrónov transplantačných technológií. O transplantáciách sme hovorili s MUDr. Evou Lackovou, PhD., vedúcou Transplantačného centra FNsP Banská Bystrica.

Kedy sme sa prepracovali k transplantačným centrám?

Treba vychádzať z histórie transplantácií. Prvá úspešná transplantácia obličky bola v predvečer Štedrého dňa v roku 1954 u jednovaječných, geneticky identických dvojčiat v Bostone, príjemca žil 9 rokov a darca zomrel 56 dní po darovaní obličky. Ukázalo sa, že keď zlyhajú obličky, najefektívnejšia liečba je transplantácia. Lekári začali so sporadickými transplantáciami, lebo najväčší problém bol v prekonaní imunologickej bariéry, ktorú sa v priebehu rokov podarilo prekonať imunosupresiou. Ostal však problém získavania darcov.

Najskôr sa musela prijať diagnóza mozgovej smrti ako smrť človeka. Až po uzákonení takejto legislatívy boli možné odbery orgánov. Lekári si uvedomovali, že transplantácie sa nedajú robiť systémom, že v každej nemocnici pár transplantácií, ale že je potrebné transplantačné tímy sústrediť – a tak vznikali transplantačné programy a sústredenie transplantácií do jednotlivých centier vo svete.

Držali sme aj my krok so svetom?

V Československu prvú transplantácia obličky urobili lekári v Hradci Králové v roku 1961, keď 16-ročnej pacientke z východného Slovenska transplantovali obličku od matky, ale po dvoch týždňoch dievča zomrelo na endogénnu kolibacilárnu sepsu. V roku 1966 začal systematický program transplantácií obličiek pražský IKEM. Na Slovensku prvý transplantoval obličku prof. Vladimír Zvara na urologickej klinike v Bratislave v roku 1972. Obličku poskytol práve pražský IKEM, príjemca žil osem rokov. Prvú úspešnú transplantáciu pľúc vykonal James Hardy v roku 1963.

V roku 1966 bol transplantovaný pankreas z mŕtveho darcu a v roku 1967 transplantoval Thomas Starzl pečeň. Pacient prežil trinásť mesiacov. Čo sa týka transplantácií srdca, prvá takáto operácia bola v roku 1967, keď prof. Christian Barnard z Kapského mesta transplantoval srdce ženy, ktorá zahynula pri dopravnej nehode Louisovi Washkanskému. Barnardova transplantácia bola prelom. Od tohto roku sa rozbehol transplantačný program vo všetkých svetových nemocniciach, vrátane Slovenska. Prvú transplantáciu srdca na Slovensku vykonal tím prof. Karola Šišku v rok...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 01:23