StoryEditor

EHealth je fatamorgána

05.05.2016, 00:00
Autor:
HNHN
Už desať rokov je prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska, ktorej členmi je sedemdesiat regionálnych nemocníc. Verí, že nový minister rozhýbe stojaté vody zdravotníctva. MUDr. Marián Petko, MPH.

Ako vnímate na pozícii ministra nestraníka a krízového manažéra?

Vymenovanie Ing. JUDr. Tomáša Druckera za ministra zdravotníctva vnímame pozitívne. Veď dlhé roky hovoríme, že zdravotníctvo je potrebné odpolitizovať.

Priznal tým Smer-SD, že jeho ministri rezort nezvládli a doviedli ho do krízy?

To by ste sa mali opýtať skôr predstaviteľov strany Smer-SD. V každom prípade každý minister či ministerka zdravotníctva od roku 1989 má podiel na stave, v akom zdravotníctvo je. A ani jeden problémy zdravotníctva nevyriešil.

Má T. Drucker väčšie šance ako človek zvonku problémy vyriešiť?

Myslím si, že šance má. To, že prišiel z iného prostredia, je aj plus, pretože nie je spájaný so žiadnymi skupinami a je nestraník. Ale keďže nie je zdravotník, musí sa obklopiť odborníkmi, ktorí zdravotníctvu rozumejú.

Ukazuje programové vyhlásenie vlády a prvé, najmä personálne kroky ministra na zásadnú zmenu politiky v zdravotníctve?

Programové vyhlásenie vlády zbytočne preceňuje, ale je to slušný materiál pre zdravotníctvo. Dôležité je, aby sa to, čo je na papieri – už sme čítali veľa programových vyhlásení, všetky tie kľúčové body podarilo aj realizovať. Je zbytočné, aby tých bodov bolo veľmi veľa, lebo sa z nich nesplní nič. Ale chcem veriť, že kľúčové body, o ktorých roky hovoríme, sa aj konečne podarí splniť.

Ktoré máte na mysli?

Predovšetkým riešenie problematiky lôžkových zdravotníckych zariadení, definovanie pevnej a koncovej siete nemocníc, zavedenie DRG systému, eHealth, vypracovanie medicínskych štandardov, ale i ďalšie. Pripomíname a apelujeme na to už roky. Na to, aby sa ministrovi podarilo tieto body realizovať a uviesť do praxe, nie je potrebné objavovať žiadne nové reformy, ale treba vychádzať z bohatých európskych skúseností a aplikovať ich na Slovensko.

Personálne výmeny sú prvými krokmi každého nového ministra?

Každý takéto zmeny robil, lebo sa striedala koalícia a opozícia, a tak sa to aj vnímalo. Teraz sme svedkami niečoho nového – v rezorte pokračuje fakticky doterajšie vládnutie Smeru-SD, a napriek tomu dochádza k razantným personálnym zmenám na kľúčových pozíciách. Na to, či boli potrebné, je rôzny uhol pohľadu, ale je to v prvom rade rozhodnutie ministra, ktorý sa obklopuje takými ľuďmi, s ktorými chce spolupracovať a ku ktorým má dôveru.

Chýba podľa vás niečo vo vládnom programe?

Podľa mňa ani nie. Ale veľká chyba by bola, keby sa to, čo je v ňom uvedené, v nasledujúcom období nerealizovalo.

Minister chce vládny program rozprac...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 21:45