StoryEditor

Všeobecná lekárka: Roky sme boli prehliadaný odbor

15.06.2016, 00:00
Autor:
HNHN
Primárnu ambulantnú sféru vníma minister ako jeden z najdôležitejších segmentov a zdá sa, že od večnej verbalistiky predchodcov je odhodlaný presadiť konkrétne zmeny.

Hovorili sme so všeobecnou lekárkou z Veľkého Biela MUDr. Janou Bendovou.

Vkladáte, podobne ako väčšina odbornej verejnosti, do ministra zdravotníctva nádeje na zmeny?

Rozhodne áno. Konečne mám po rokoch pocit, že sa začnú diať pozitívne zmeny a nielen drobné kozmetické korekcie, ale riadne chirurgické rezy.

Už prvé kroky ministra to naznačujú – personálne zmeny v Úrade pre dohľad a štátnej poisťovni, jeho mediálne výstupy a rozhovory, v ktorých sa javí ako rázny a dôsledný manažér. Myslím si, že takého človeka už zdravotníctvo potrebovalo ako soľ.

Už roky pôsobíte v zdravotníctve, nie je vaša viera trochu naivná?

Možno som naivná optimistka, keď do neho vkladám nádeje, že sa konečne pohnú ľady s lekárskymi pohotovosťami alebo že pacient konečne nebude na konci zdravotnej starostlivosti, ale priamo v jej centre.

Verím, že minister podporí všeobecné lekárstvo ako základný pilier zdravotnej starostlivosti a jeho činy povedú k posilneniu kompetencií a riadnemu fungovaniu praktikov v komunitách, o ktoré sa starajú a ktorých sú neoddeliteľnou súčasťou. Bolo by to zároveň v súlade s trendom, ktorý vládne už viac ako desaťročie v medicíne vyspelých krajín.

My naďalej výrazne zaostávame. Už sme si na to zvykli, len rozhovory s kolegami z Holandska, Dánska či Británie nás prebúdzajú, vidíme, že zdravotnícky systém postavený na primárnej starostlivosti je u nich dobre fungujúca.

Ako vnímate slovné spojenie krízový manažér v súvislosti s ministrom? To, že sme mali, máme či budeme mať krízu v zdravotníctve?

Krízu v zdravotníctve vnímam ako prehlbujúcu sa. Myslím si, že aj vláda pochopila, že inak ako s pomocou krízového manažéra z nej nevykorčuľuje. Zmeny avizované dlhé roky, napríklad zavedenie eHealth alebo riešenie vysokého veku „obvoďákov“, už naozaj neznesú odklad a musia sa urýchlene riešiť. Myslím tým nie nejako poriešiť, ale skutočne vyriešiť....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 14:28