StoryEditor

Spoliehať sa na záchranku pri domácom pôrode? Absolútny nezmysel

27.12.2016, 23:00
Spoliehať sa na to, že ak sa niečo skomplikuje pri domácom pôrode, zavolám záchranku, ktorá vyrieši problém, je podľa nej absolútny nezmysel. Napriek tomu z roka na rok pribúda žien, ktoré sa rozhodnú stoj čo stoj porodiť dieťa doma. Z praxe to pozná aj urgentná lekárka MUDr. Táňa Bulíková.

Kým ešte nedávno porodili doma len tie ženy, ktoré nestihli prísť do pôrodnice, dnes si domáci pôrod vyberá čoraz viac žien dobrovoľne. V Českej republike sa narodí ročne doma približne tisíc detí. Sú informácie o tom, ako je to na Slovensku? Koľko žien porodí doma?

Najskôr si musíme povedať, že medzi pôrody doma patria aj také, keď žena nestihne prísť do nemocnice, hoci plánovala rodiť v nemocnici, napríklad prekotný pôrod. Vtedy pošlú záchranku. Predmetom našej diskusie sú však domáce pôrody, keď sa žena rozhodne porodiť doma a teda hovoríme o plánovaných domácich pôrodoch.

Plánované domáce pôrody sú u nás zatiaľ zriedkavé, ja to číslo neviem. Ale už sa s nimi stretávame vo výjazdoch záchrannej zdravotnej služby a možno očakávať ich nárast podľa vzoru okolitých krajín. Najbližšie je k nám Česká republika, takže asi budeme kopírovať ich čísla.

Tok informácií je dnes omnoho širší ako kedykoľvek predtým. Sila internetu tu zohráva nemalú rolu. Diskutuje sa online, kde si rodičky vymieňajú skúsenosti s pôrodom, píšu o emóciách a radosti pri pôrode doma, do bazénika. Okrem emotívnych videí z domácich pôrodov sa často na internetových fórach prezentujú aj negatívne skúsenosti z našich pôrodníc. Ženy sú takto ovplyvnené a možno i manipulované nesprávnymi a neodbornými postojmi.

Skúsenosti s domácimi pôrodmi majú aj záchranári, ktorí často prídu na poslednú chvíľu a dieťa zachránia. Stretli ste sa vo svojej praxi aj vy s výjazdom za ženou, ktorá sa rozhodla rodiť doma a pôrod nedopadol dobre a žena a dieťa potrebovali pomoc?

Ako lekárka záchrannej služby som sa po prvýkrát stretla s plánovaným domácim pôrodom na jeseň tohto roku. V nočnej službe okolo tretej hodiny ráno sme boli poslaní k druhorodičke, ktorá rodila doma do bazénika bez asistencie pôrodnej asistentky, len s manželom. Na tiesňovú linku volali až po troch hodinách po pôrode, lebo sa im zdalo, že neporodili celú placentu.

Skontrolovali sme bazénik plný krvavej vody, aby sme odhadli krvné straty, ihneď sme vyšetrili mamičku či nekrváca z rodidiel, zmerali sme krvný tlak, tepovú frekvenciu, okysličenie krvi kyslíkom pomocou prístroja a zhodnotili stav obehového systému. Súbežne druhý člen posádky zhodnotil životné funkcie novorodenca, ktorý spal v manželskej posteli a telíčko bolo síce zabalené do plien...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
22. február 2024 15:21