StoryEditor

Nikto nevie, kedy bude pacientom

24.02.2017, 23:00
Aktuálne sú podané viaceré trestné oznámenia a orgány činné v trestnom konaní jednotlivé veci vyšetrujú.

Je to škvrna, s ktorou sa snažíme transparentne vyrovnať, hovorí o bývalom šéfovi pacientskej organizácie Mária Lévyová, nová prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

Jedenástich pacientov v ambulancii som sa pýtal na asociáciu – čosi matne o nej vedel jeden. Akú máte vlastne spätnú väzbu od tých, pre ktorých a za ktorých pracujete?

Asociácia na ochranu práv pacientov SR združuje 38 pacientskych organizácií. Sme strešná pacientska organizácia, ktorá im pomáha pri riešení sociálneho poradenstva a ochrane základných ľudských práv pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Naším cieľom je aj zastupovať ich záujmy pred kompetentnými ministerstvami a orgánmi štátnej správy a samosprávy, poisťovňami, poskytovateľmi, podporovať a rozširovať vzdelávacie a preventívne programy, oboznamovať pacientov s inovatívnymi postupmi počas ich liečby. Vďaka našej organizácii sú tieto organizácie silnejšie a ich hlas pri presadzovaní ich potrieb viac počuť. AOPP je členom Európskej pacientskeho fóra, a preto sú tieto pacientske organizácie zastúpené aj na medzinárodnej úrovni.

Náš viceprezident PharmDr. Dominik Tomek, PhD., MPH, je od mája 2014 riadnym členom EPF. Myslím si, že ak z 11 pacientov o činnosti AOPP vedel hoci len jeden pacient, tak je to úspech. Aj keby sme našou činnosťou pomohli len jednému pacientovi a vyriešili jeho problém, stálo to za to. Naša poradňa pritom za čas fungovania pomohla stovkám pacientov a vyriešila viaceré ich problémy.

Našou snahou je zjednocovať pacientske organizácie, aby hlas pacientov bol dôležitou súčasťou riešenia problémov v zdravotníctve. Zvažujeme aj možnosť individuálneho členstva a následného začlenenia do príslušnej pacientskej organizácie, aby tí pacienti, ktorí sa na nás obrátia, mali možnosť sa združovať, informovať a vzájomne sa podporovať a pomáhať si.

V čom by sa mala činnosť AOPP zmeniť v porovnaní s tým, keď ju viedla vaša predchodkyňa MUDr. Katarína Kafková? Aké sú dosahy pôsobenia jej predchodcu Petra Kučeru, ktoré vyšetruje kriminálk...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. máj 2024 15:50