StoryEditor

Chýba nám koncepcia nemocničnej urgentnej starostlivosti

26.02.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Z priemyslovky sa dostal až k štúdiu medicíny. Michal Pečík, rozhľadený, nezvyčajne zodpovedný, ale predovšetkým ešte stále zapálený mladý muž, pre ktorého je už teraz prioritou pacient.

Prečo ste sa pre toto povolanie rozhodli?

Moje rozhodnutie sa rodilo postupne. Študoval som strednú priemyselnú školu v Martine a popritom som sa dostal ako aktivista do horskej služby, kde som sa ako šestnásťročný prvýkrát stretol s človekom, ktorý v núdzi potreboval pomoc. Až neskôr som si uvedomil, že pravdepodobne tam sa to zlomilo.

Hľadal som možnosti, ako sa realizovať a postupne som prešiel od sanitára a ošetrovateľa na oddelení pohotovostného príjmu v martinskej nemocnici, neskôr som pracoval kvôli praxi ako vodič dopravnej zdravotnej služby a odtiaľ som získal prácu v záchrannej zdravotnej službe, kde som nastúpil ako vodič ambulancie.

Popritom som vyštudoval strednú odbornú zdravotnícku školu v Michalovciach, odbor zdravotnícky záchranár. Po jej ukončení som pracoval už aj ako zdravotnícky záchranár. Nebola to jednoduchá cesta a nebolo mnoho ľudí vrátane mnohých mojich kolegov, ktorí by mi fandili. Neskôr som si dorobil postgraduálne špecializačné štúdium.

Časom som však zistil, že ak sa chcem realizovať a pacientom ešte viac pomáhať, je potrebné študovať medicínu.

Takže ste zrejme začali študovať vo veku, keď už medici zvyčajne končia...

Mal som dvadsaťštyri rokov, takže som mal iný rozhľad a background ako kolegovia, ktorí prišli priamo zo strednej školy. Myslím si, že už to bola sama osebe veľká výhoda.

Predovšetkým som vedel, prečo idem študovať práve tento odbor a to bolo a stále je veľmi dôležité. Ovplyvňuje to totiž moju motiváciu, pretože vysoká škola je predovšetkým o samoštúdiu. Toto si však uvedomuje málokto.

Na druhej strane ide o moju zvedavosť, som typ človeka, ktorému nestačí veriť, ale potrebuje vedieť. A kde inde je na to vhodnejšie prostredie, ak nie na lekárskej fakulte?

Lekárske povolanie nie je často spoločensky ani finančne docenené, médiá zväčša píšu o tom, kde ktorý lekár pochybil, prípadne zobral úplatok...

Povolanie lekára bude vždy potrebné bez ohľadu na okolnosti, chorých ľudí bude treba liečiť stále, stále tu budú. Doba nie je ideálna a všetci vieme, že zdravotníctvo je v zlom stave, ale len hovoriť o tom nestačí.

Ak chce človek prispieť aj svojou časťou ku zmene, medicína je jedna z ciest, ktorou sa to tiež dá. Bez kvalitného vzdelania v odbore sa zmeny, aj keď možno len niekde na oddelení, robiť nedajú. Ak sa aj robia, nedopadnú dobre.

Príkladov z minulosti máme na rozdávanie. U nás sú všetci odborníci na všetko, na šport, politiku, zdravotníctvo, podľa toho, čo je práve v kurze. Ja sa však netajím tým, že zdravotníctvo je jediná oblasť, do ktorej rokmi prenikám a ktorej do istej miery rozumiem.

Štúdium medicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave je pre mňa privilégiom a som za neho vďačný. Nemenil by som to.

Veríte, že aj jedno malé koliesko v tom zabehanom súkolí môže niečo zmeniť? Síce za pár posledných týždňov ste tretí ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 22:53