StoryEditor

Takéto kroky sa nikdy nezaobídu bez kriku

07.03.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Na návrhy ako zlepšiť kondíciu VšZP reagoval už aj premiér Robert Fico, dva z nich už musela poisťovňa stopnúť. Po včerajšom telefonáte sa však môže všeličo zmeniť. Napríklad aj to, že premiér svojim divadlom na sociálnej sieti príde o šikovného manažéra, ktorý chcel štátnu poisťovňu postaviť na nohy. Rozhovor s riaditeľom VšZP Miroslavom Kočanom sme robili ešte predtým. Okrem iného nám povedal, že za potrebou realizovať ozdravný plán si stojí.

Realizácia ozdravného plánu neodštartovala asi podľa vašich predstáv. Návrhy zmien v indikácii lieku na hepatitídu riešil samotný premiér. Na verejnosť sa totiž nedostala informácia, že je šesť typov liečby na hepatitídu a vy ste navrhli obmedziť pre isté skupiny pacientov len jednu z nich.

Myslím si, že návrh indikačného obmedzenia liečby hepatitídy typu C bol nešťastne formulovaný. Za myšlienkou si však stále stojím. Našou úlohou je hľadať tie najoptimálnejšie riešenia, aj keď pohľady na ne sa môžu líšiť, my musíme brať do úvahy aj to, čo je najlepšie pre spoločnosť pri možnostiach, ktoré má. Mali by sme preto zvažovať, v ktorých prípadoch, pri ktorých indikáciách používať akú liečbu.

A možno je to aj otázka štandardných postupov, o ktorých sa toľko hovorí. Nemôžeme predsa na kategorizácii vystaviť bianko šek a potom sa čudovať, čo sa stane. Nehovoriac o tom, že v situácii, v akej je financovanie zdravotníctva, by sme sa mali všetci starať čo najviac o to, aby peniaze neunikali do zahraničných farmaceutických firiem, ale aby sme ich použili na platy lekárov a sestier, či obnovu zdravotníckych zariadení.

Koľko vašich poistencov je liečených spomínanou liečbou?

Z celkových nákladov na liečbu hepatitídy C je to 90 percent.

A čo medializovaná očná liečba?

Tam je situácia ešte jednoznačnejšia. V tomto prípade si farmaceutické firmy do kategorizácie vybrali drahšie lieky, ale lacnejší liek, pritom rovnako účinný, sa rozhodli účelovo nekategorizovať. Bojujú s tým všetky krajiny, len my na Slovensku sa tvárime, že máme dostatok zdrojov na to, aby sme ho používali vo všetkých indikovaných prípadoch. Dokonca nemecký hlavný odborník na oftalmológiu sa vyjadril, že spomínaný liek je síce vynikajúci, ale ani Nemecko si ho nemôže dovoliť.

K diskutovanému opatreniu z ozdravného plánu patrí aj zníženie cien bodu MR a CT vyšetrení. Znižovať sa bude aj cena bodu za dialýzu pečene a hemodialýzu. Ide len o dočasné opatrenie do konca roka 2017 alebo v prípade, že sa poisťovňa dostane do lepšej kondície, sa ceny vrátia späť?

Najhlavnejším dôvodom znižovania ceny bodu za MR a CT vyšetrenie je, že investičná zložka nákladov v týchto zariadeniach klesá, preto sa upravovali ceny. Nehovoriac o tom, že ceny boli veľkoryso nastavené zrejme ešte v čase, kedy nebol dostatok týchto vyšetrení, preto sa zrejme podporil vznik nových pracovísk. Teraz je situácia opačná a pokiaľ ide o kapacity priepustnosti a porovnateľný počet CT a MR s krajinami ako Čechy a Rakúsko, sme na tom relatívne dobre, takže už nie je potrebné podporovať rozširovanie siete.

Vy ste povedali, že tieto opatrenia sa nedotknú pacienta. Ale prax ukazuje, že to nie je celkom tak.

Jednotkové ceny sa znížili viac ako limity, čiže ak sa vydelí limit jednotkovou cenou, výsledkom je, že kapaci...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 12:52