StoryEditor

Ing. Martin Šenfeld, riaditeľ Kysuckej NsP Čadca: Investujeme do rozvoja nemocnice

22.03.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Z bankového sektora prešiel do zdravotníctva, lebo chcel robiť niečo zmysluplnejšie. Po jeho nástupe nemocnica hospodári pozitívne a do zariadenia prichádzajú investície

Mohli by ste povedať niečo o sebe?

Som riaditeľom nemocnice od 1. mája 2011, mám ekonomické vzdelanie a som jej prvý riaditeľ – nelekár. Predtým som pôsobil v bankovom sektore, kde som sa staral v komerčnej banke o privátne bankovníctvo stredného a východného Slovenska.

Bol problém, aby vás personál prijal a akceptoval ako nelekára?

Chvíľu bolo také obdobie, ktoré nebolo jednoduché ani pre mňa, ale ani pre personál, pretože boli zvyknutí na iný manažment. Pre mňa bol ešte problém v tom, že bankové prostredie bolo konzervatívnejšie a vierohodnejšie. Prvý rok práce v zdravotníctve bol dosť náročný. Stretol som sa s mnohými problémami, neserióznosťou, deformáciou...

Prečo vlastne taká radikálna zmena?

V banke som robil 15 rokov na rôznych pozíciách, naposledy v privátnom bankovníctve. Staral som sa o najbohatších ľudí v krajine, o profesionálnych športovcov, celebrity, úspešných podnikateľov.

Cítil som, že potrebujem vnútornú zmenu. Prehodnotil som rebríček hodnôt. Jedno hľadisko bolo, že som chcel byť doma v Čadci, lebo stále som bol mimo bydliska a druhé hľadisko rebríček hodnôt, lebo som si želal robiť niečo zmysluplnejšie.

Aká je Kysucká nemocnica?

Sme všeobecná nemocnica v pôsobnosti Žilinského kraja, poskytujeme komplexnú zdravotnú starostlivosť v regióne Kysúc. Zdravotná starostlivosť poskytujeme asi pre 124 000 obyvateľov spádového územia okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto, ako aj ďalším pacientom, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť a bez pomoci by bol ohrozený ich život alebo zdravie.

Predmetom našej činnosti je poskytovanie špecializovanej ambulantnej a ústavnej starostlivosti, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek a RZP. Zabezpečujeme činnosť pracovísk jednotiek intenzívnej starostlivosti v odboroch vnútorné lekárstvo, neurológia, pediatria, chirurgia, úrazová chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, neonatológia a šesť lôžok pre oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny.

Zároveň poskytujeme ošetrovateľskú starostlivosť v Dome ošetrovateľskej starostlivosti pre obyvateľov nielen Žilinského kraja. Zo 436 lôžok máme 326 akútnych lôžok a 110 chronických lôžok.

Som rád, že nás minister zdravotníctva pri nedávnej návšteve ubezpečil, že patríme medzi 31 nemocníc, ktoré sú v akútnej sieti, a ktoré v budúcnosti môžu mať z toho určité výhody, ako napr. čerpanie prostriedkov z eurofondov. Už dlhšie sme sa snažili o zaradenie do siete akútnych nemocníc.

Ako ste obmedzovaní pri grantoch, projektoch krajom?

Ak ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 04:33