StoryEditor

V Anglicku som sám vozil do škôlky deti so sopľami a nikto s tým nemal problém

30.03.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Ak slúchadlá, tak nie také, čo sa do uší vkladajú. A áno, ak má dieťa soplík, naozaj je to infekčné. Kým však u nás ho odmietajú v škôlke zobrať, v západnej Európe s tým nemajú vôbec problém. Tamojšie škôlky majú dokonca vlastné zdravotné sestry. Aj o tom porozprával MUDr. Richard Kulich z detskej ORL ambulancie Auricula v Bratislave.

Aké ORL ochorenia trápia deti najviac?

U nás sa k lekárovi chodí aj s nádchou. A práve to aj najčastejšie riešime. V porovnaní napríklad so západnými krajinami, kde sa nádche nevenuje až taká pozornosť, rodičia ju zvládnu aj bez lekárskej pomoci. Okrem spomínanej nádchy, teda rinitídy, najviac riešim v ambulancii zápal prínosových dutín, z času na čas sa objaví obdobie angín, v zime sú to zápaly stredného ucha, vírusové aj bakteriálne. Ale to sú skôr sezónne ochorenia.

Za tým, že rodičia chodia s nádchou k lekárovi, môže byť aj tlak zo škôlok, niektoré neprevezmú dieťa s nádchou, pretože na nich zase tlačia rodičia zdravých detí... Je vtedy dieťa infekčné, alebo nie?

Samozrejme, že je infekčné, ale za ideálnych okolností by to dieťa, ak nemá zásadnú poruchu imunity, malo zvládnuť samo.

A môže chodiť do škôlky, alebo nie?

Na Slovensku nie, za hranicami smerom na západ s tým nemajú problém.

Napríklad v Anglicku je bežné, že tam deti chodievajú so sopľami do škôlky, nikoho to tam netrápi.

Keď som robil v Anglicku au pair, sám som vozil do škôlky deti so sopľami a nikto s tým nemal najmenší problém. Mali tam svoju zdravotnú sestru a ak dieťa malo teplotu, ľahlo si do izolovanej miestnosti. Sestrička chodila medzi deti a pomáhala im vysmrkať sa.

U nás je kultúra iná, nielen učiteľky, ale aj rodičia zdravých detí obviňujú rodičov chorých detí, že im nakazia zdravé dieťa. Škôlka však bude vždy pre deti infekčné prostredie. Nemyslím si, že tento anglický prístup je ten najsprávnejší, ale možno by sme mali akceptovať, že nádcha je nezávažná detská choroba, ktorá sa nemá vždy liečiť plejádou lokálnych antibiotík.

Ktoré obdobie je najzáťažovejšie?

Určite prechodné obdobie, jar a jeseň. Záťažovým obdobím pre deti je tiež slabá zima, keď nemrzne.

Práca detského lekára je ťažká, s detským pacientom sa ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 03:26