StoryEditor

Akreditácia nie je bonifikovaná

10.04.2017, 00:00
Autor:
HNHN
MUDr. David Marx, PhD. je riaditeľom Spojenej akreditačnej komisie ČR, ktorá okrem iného hodnotí české nemocnice. Vlani pridelila certifikát kvality a bezpečnosti aj trom slovenským zdravotníckym zariadeniam

Na základe čoho vznikla vaša akreditačná komisia?

Korene siahajú do začiatku 90. rokov minulého storočia, keď v zdravotníctve postsocialistických krajín boli aktívne rôzne, reformy podporujúce zahraničné inštitúcie. Jednou z tých veľkých, ktorá pôsobila v Česku, bola federálna agentúra United States Agency for International Development (USAID) zo Spojených štátov.

Našej zdravotníckej reprezentácie sa pýtala, čo by najviac potrebovali. Jednou z motivácií bola aj organizácia rôznych návštev v amerických inštitúciách. Spolupracoval som vtedy s vedením Asociácie nemocníc ČR a veľmi nás zaujal systém akreditácie nemocníc podľa kvality, systém riadenia kvality a bezpečnosti v USA.

Nečakali vtedy nemocnice skôr nové prístroje?

Chceli sme, aby projekt pre Česko nebol len o tom, že nám privezú do nemocníc lôžka a prístroje, ale že by sa naši ľudia mohli naučiť, ako funguje procesné riadenie v zdravotníctve, akreditácia a riadenie kvality.

USAID vytvoril v roku 1993 projekt, zahrňujúci Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko. Cieľom projektu bolo, aby sa vytvorili národné akreditačné štandardy pre nemocnice.

Veľa práce prebiehalo individuálne, lebo sa pomerne dosť líšila legislatíva jednotlivých krajín. Dodnes prežili len dva systémy – český a poľský, v ostatných štátoch to akosi išlo do stratena.

V Česku sme mali v roku 1998 hotový systém štandardov, mali sme akreditačnú metodiku, ale stále sme nemali zastrešujúcu organizáciu.

Preruším vás – americké štandardy a hodnotiace kritériá boli jednoducho odkopírované? Boli vhodné na naše podmienky?

To nie, ale systém bol prenositeľný k nám. Samozrejme, definícia toho, ako sa robí monitoring pacienta, či ako funguje ošetrovateľský proces sa preniesť nedá, to sa nedalo preniesť ani z Česka do Poľska, nieto z USA k nám.

Ale procesné riadenie a predovšetkým riadenie na základe zberu dát a ich analýz áno. V druhej polovici 90. rokov akreditačné systémy podľa vzoru amerických a kanadských vznikali v mnohých európskych krajinách.

V roku 1998 vznikla naša akreditačná komisia ako z...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 18:02