Povedzte nám niečo o sebe...
Pôsobím ako lekár – onkológ v onkologickom centre Michalovce v jednej z nemocníc siete, zároveň pôsobím ako hlavný onkológ pre všetky onkologické pracoviská v našej sieti. V tomto medicínskom odbore pracujem viac ako dvadsať rokov.
Okrem toho pôsobím v Európskej onkologickej spoločnosti v komisii, ktorá skúša atestácie lekárov z Európy.
Čo znamená prepojenie umelej inteligencie s medicínou?
V dnešnej medicíne nie je také úplne zrejmé, že by mohla umelá inteligencia pomáhať.
Ale keď si vezmete do úvahy iné sféry života a budeme hovoriť o čoraz častejšom využívaní umelej inteligencie v zmysle robotov, šoférov bez áut atď., tak v princípe nie je dôvod, prečo by sa takéto technológie nemali postupne čoraz viac uplatňovať aj v medicíne.
Áno, lekári nie sú, na rozdiel IT ľudí, úplnými nadšencami technických výdobytkov, ale potom, keď prídu na to, že im to vlastne nič neprikazuje, ale pomáha, dáva im to nejaké odporúčania, o ktoré sa môžu oprieť, tak, samozrejme, sú a budú veľmi radi.
Systém sa inštaloval na desiatich pracoviskách. Čo všetko sa muselo urobiť?
Z globálneho IT hľadiska, prirodzene, neviem, ale rozprávajme o tom, ako je to z hľadiska lekárov, ktorí to používajú. Systém vyžaduje bežné používateľské prostredie a bežné znalosti práce s počítačom.
Nevyžaduje žiadne nadmerné alebo pridané zručnosti v rámci výpočtovej techniky, iné, ako má akýkoľvek bežný používateľ. Nevyžaduje ani žiadne iné náležitosti, ako je vybavenie bežného počítača.
Ide iba o kúpenie licencie, v rámci ktorej existuje prihlasovanie meno, heslo, na čo je naviazané ako keby prihlásenie do našej siete nemocníc.
Mohli by ste opísať, ako systém funguje?
Systém je unikátny v troch veciach. Záležitosť číslo jeden je, že dokáže zb...
Zostáva vám 85% na dočítanie.