StoryEditor

Alergiu môže spustiť ťažšia infekcia, ale aj pôrod

28.04.2017, 00:00
Alergie nie sú iba problém detí a mladých ľudí. Čoraz častejšie prepuknú v dospelom veku. Je za tým nekvalitná strava, zhoršujúce sa životné prostredie alebo stres? Aj o tom hovorí MUDr. Slávka Belvončíková, imunoalergologička z Alergoimunologického centra EMED v Prešove

Prečo sa u niekoho objaví alergia až v dospelosti a často na známu látku, ktorá dovtedy neubližovala?

Na túto otázku odpovedám v ambulancii takmer denne. Dookola počúvam: pani doktorka, mám 78 rokov, nikdy som nebol alergický, a teraz ste mi zrazu diagnostikovali alergiu, ktorá môže za moje ťažkosti. Vtedy zvyknem s obľubou hovoriť, že alergie sú ako ženy. Nikdy neviete, čo od nich čakať. Teraz už vážne. Vieme, že alergie sú obvykle geneticky podmienené, no niektoré napriek tomu neprepuknú.

Alebo až vtedy, keď začne na človeka pôsobiť jeden alebo viacero vonkajších faktorov. Spúšťačom alergických problémov môže byť napríklad prekonaná ťažšia infekcia, pôrod, nadmerný stres či kontakt s chemikáliami. Príčinou môže byť aj nadmerná hygiena, nedostatok pohybu, menej kvalitná strava, neustály stres, ktorému sú vystavené už aj deti.

A zásluhu na tom má tiež priveľa času stráveného na sociálnych sieťach či poškodenie tráviaceho systému ťažkými kovmi. Odolnosť imunitného systému ničí, samozrejme, aj environmentálne prostredie či nadmerná spotreba antibiotík.

Naozaj môže mať zrazu toľko ľudí driemajúcu genetickú predispozíciu?

Áno, predstavte si, že aj my sme výsledkom kombinácie génov desiatok generácií. A alergie boli známe už v dávnych časoch. Prvé zmienky o nej pochádzajú ešte z čias starovekého Egypta, kde faraón Menes zomrel po uštipnutí osou. V Egypte sú taktiež uvádzané opisy opakovaného kýchania po vdychovaní vône kadidla, ako aj prvý opis astmy.

Prvý podrobný záznam o alergii pochádza z 12. storočia od anglického kráľa Richarda III. Využil vlastnú alergiu na jahody na to, aby svojho nepriateľa obvinil z po...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. júl 2024 21:43