StoryEditor

Mgr. Miroslav Kočan: Úplne sa odbočilo od odbornej diskusie

17.05.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Na čelo Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa postavil v zložitom období. Po necelom roku vo funkcii vraví, že ho prekvapil mediálny rozmer externých opatrení ozdravného plánu poisťovne a do budúcnosti sa poučil

Stále si však stojí za tým, že dokument nemal byť od začiatku verejný, aj keď to niektorí odborníci kritizovali. Najväčšou výzvou je teraz vysporiadanie sa s 200-miliónovým dlhom, presné výsledky budú jasné v najbližších dňoch po dokončení auditu v poisťovni.

Ako sa pozeráte s odstupom času na telefonát od premiéra? Nemali ste chuť skončiť?

Som tu a pracujem ďalej, ale určite to nebolo príjemné. Vtedy som zvažoval viacero alternatív, to by urobil každý zodpovedný človek, ak by sa ocitol v podobnej situácii.

Na taký spôsob komunikácie som nebol zvyknutý a ako som už povedal, ani si zvykať nechcem. Prišiel som sem pokúsiť sa niečo posunúť, a nie robiť politiku.

Je to síce verejná funkcia a je súčasťou politického procesu, ale toto som nečakal.

Premiér vám odporučil celý ozdravný plán hodiť do koša. Menili ste v ňom niečo alebo ste stiahli len externé opatrenia?

Medializované externé návrhy neboli súčasťou ozdravného plánu. Je pravda, že boli uvedené v prílohe k ozdravnému plánu, ale len ako možné námety na diskusiu o úprave legislatívy.

O prípadnej zmene legislatívy však nerozhoduje poisťovňa, preto tieto návrhy ani nemôžu byť súčasťou plnenie opatrení ozdravného plánu, ako to bolo nesprávne interpretované v médiách. Sú len doplnkovým návrhom na systémové riešenia, ktoré môže ovplyvniť len zákonodarca.

Napriek tomu VšZP požiadala Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o vyjadrenie k možnému vypusteniu medializovanej prílohy.

Ozdravný plán bol riadne schválený a poisťovňa je ním viazaná. V opačnom prípade by úrad musel v zmysle zákona zakročiť a pristúpiť k ďalším opatreniam.

Napríklad?

Napríklad by sme museli diskutovať o prevode poistného kmeňa, nútenej správe a podobne. Externé opatrenia sa dosť medializovali a prekvapil nás rozmer, aký to nabralo.

V reakcii médií sa úplne odbočilo od odbornej diskusie, namiesto faktov sa publikovali dezinterpretácie, ktoré vyvolali negatívne emócie.

To je pre nás poučením do budúcnosti, že takéto témy si vyžadujú väčší priestor na odbornú diskusiu a médiám a verejnosti i...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 06:44