StoryEditor

MUDr. Tomáš Kalinčík: V problematike roztrúsenej sklerózy je ešte stále veľa bielych miest

24.05.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Narodil sa na Slovensku, študoval v Prahe a pracuje v Austrálii. K problematike roztrúsenej sklerózy sa dostal už po škole a venuje sa jej aj v Melbourne.

Odkiaľ ste zo Slovenska?

Narodil som sa a vyrástol v Piešťanoch.

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium medicíny v Prahe?

Ako mnohých mojich spolužiakov zo Slovenska, zlákalo ma meno Karlovej univerzity, čaro Prahy a potreba spoznávať svet za hranicami. Pravda, Praha nie je ďaleko, ale zdvihnúť kotvy bol potrebný prvý krok.

Po skončení štúdia ste zamierili do pražskej nemocnice k známej neurologičke prof. MUDr. Eve Havrdovej, CSc.

Vyštudoval som medicínu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a bolo pre mňa celkom logickou a prirodzenou voľbou vrátiť sa po dokončení doktorátu v Sydney späť do Česka, kde som sa neskôr stal neurológom.

Priviedlo ma to na Neurologickú kliniku Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe, kde som sa okrem iného dostal aj k problematike roztrúsenej sklerózy.

Na tomto pracovisku ste sa teda na toto závažné a nevyliečiteľné ochorenie začali špecializovať?

Presne. K roztrúsenej skleróze ma priviedli profesorka Eva Havrdová a docentka Dana Horáková.

Motiváciou pre mňa bolo to, že roztrúsená skleróza je v rámci neurológie odborom s asi najširšími terapeutickými možnosťami a takisto je to odbor, v ktorom analýzy dostupných klinických dát dávajú široký priestor výskumu.

Pred piatimi rokmi vás zlákala University of Melbourne a Royal Melbourne Hospital v Austrálii. Čím?

Bolo to v čase, keď som dokončoval v Česku špecializáciu a vzhľadom na to, že som už predtým v Sydney žil a dokončil som si tam PhD., hľadal som príležitosť, ako sa do Austrálie vrátiť.

Tentoraz som hľadal pozíciu nielen vedeckú, ale kombináciu pozície vedeckej a klinickej, a tá správna príležitosť prišla práve z Melbourne, kde sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa na veľkej medzinárodnej spolupráci o roztrúsenej skleróze s názvom MSBase.

MSBase, ktorú vedie profesor Helmut Butzkueven, momentálne zhromažďuje informácie o takmer 50 000 pacientoch z vyše 120 kliník v 35 krajinách.

MSBase je najväčšou medzinárodnou observačnou štúdiou na svete. Je určená na zdieľanie, sledovanie a vyhodnocovanie výsledných údajov o roztrúsenej skleróze.

Unikátne dáta z MSBase doposiaľ viedli k takmer 40 publikáciám vrátane článkov v najprestížnejších neurologických žurnáloch, akými sú The Lancet Neurology, Brain, Annals of Neurology alebo Neurology....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 06:13