StoryEditor

Ing. Jozef Gavlas, MSc: Pre pacienta sme neviditeľní, pre lekára nenahraditeľní

06.06.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Začínal ako laborant a pred 12 rokmi začal pracovať pre laboratóriá Medirex. V súčasnosti je zodpovedný za plynulý chod laboratórnych vyšetrení, certifikáciu, proces a za viac ako 1 000 zamestnancov na celom Slovensku. Centralizáciu považuje za najlepšiu voľbu vykonávania efektívnej laboratórnej diagnostiky.

Prečo laboratóriá? Ako ste sa k nim dostali?

Už od základnej školy ma bavila chémia a po gymnáziu som sa rozhodol pre chemicko-technologickú fakultu, teraz je to fakulta chemických a potravinárskych technológií.

Na začiatku kariéry som robil v chemickom laboratóriu v jednom veľkom slovenskom podniku na severe Slovenska.

Potom ma šťastná náhoda zaviala do sektora zdravotníctva a odvtedy som v medicínskom laboratóriu.

V spoločnosti pôsobíte niekoľko rokov. Spomínate si na svoje začiatky?

V spoločnosti som začínal ako prevádzkový manažér. Postupne sme začali spolu s majiteľmi jednotlivé laboratóriá budovať, obnovovať, vybavovať kvalitnejšími technológiami, skultúrňovať samotné pracovné prostredie, uvádzať ho do hygienického štandardu a postupne takto meniť obraz laboratórnej diagnostiky na Slovensku.

Prešiel som viacerými pozíciami v rámci spoločnosti, preto každá jedna prevádzka, činnosť, support sú mi je veľmi blízke.

Pokrok vo vede ide míľovými krokmi, medicínu nevnímajúc. Ako sú na tom laboratóriá? Ak by sme sa vrátili do minulosti, ako pracovali vtedy a ako pracujú dnes?

Pokrok medicínskych laboratórií, respektíve všeobecne poskytovanie zdravotnej starostlivosti v tejto oblasti, je technologicky najrýchlejšie sa rozvíjajúci.

Keď som začal pracovať, biochémia, hematológia a ďalšie odbory boli automatizované, ale neustále každý rok dochádza k zdokonaľovaniu, zvyšuje sa kapacita zariadení, presnosť, ich vzájomné kombinovanie, a nehovoriac o tom, že sa zdokonaľujú komunikačné prostriedky.

Tieto technológie sú schopné komunikovať s rôznymi IT systémami. Keď porovnám laboratórnu diagnostiku spred 12 rokov a teraz, je to sci-fi, čo sa v modernizácii dokázalo, aj na Slovensku.

Podarilo sa nám túto oblasť uviesť do kvalitatívneho svetového štandardu, a teda sa na Slovensku môžeme pýšiť vysokou kvalitou medicínskych laboratórií.

Nemocnice kritizujú, že „labáky“ spadli pod súkromníka. Mohli by však aj ony toľko investovať do modernizácie?

Zo vzorky pacienta sa vyšetrujú stovky parametrov. Vo svojom systéme máme okolo 6 000 variantov.

Vyšetrenia nerobí len jeden prístroj, niečo spracujú biochemické, imunochemické a hematologické analyzátory (hlavne čo sa týka rutinných parametrov), ale ďalej nasledujú rôzne špeciálne metódy – hmotnostná spektrometria, plynová chromatografia, atómová absorpčná spektrofotometria, prietoková cytometria... zoznam je dlhý.

Na svete ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 03:43