StoryEditor

Doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH: Epidemiológia je dôležitá pre medicínu

27.06.2017, 00:00
Po škole začala pracovať na MZ, kde sa venovala právam pacientov a v spolupráci s Ligou za duševné zdravie sa začala venovať duševnému zdraviu. Pracuje na viacerých medzinárodných vedeckých projektoch, do ktorých sa neúnavne snaží zapojiť aj slovenské nemocnice.

Kde ste študovali?

Som absolventkou 3. lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Pôvodne to bola jediná fakulta hygieny v Československu, ale po novembri ´89 sa zmenil štatút na 3. lekársku fakultu. Takže som absolvovala už bežnú všeobecnú medicínu.

Čomu ste sa začali venovať po škole?

Štyri roky som robila na ministerstve zdravotníctva, kde som sa angažovala v zahraničných vzťahoch a v problematike práv pacientov. V rámci projektu, na ktorom sme pracovali, sme mapovali názory ľudí na práva pacientov a následne sme spolu so zahraničnými expertmi v roku 2001 vytvorili Chartu práv pacientov v SR.

Začala som spolupracovať s Ligou za duševné zdravie, kde som sa začala venovať téme duševné zdravie a neskôr som začala spolupracovať s medzinárodnou nadáciou na výskum úrazov mozgu vo Viedni, ktorú založil profesor Rusnák.

S INRO?

Áno, vediem ho už niekoľko rokov. Je to malá nezávislá nezisková organizácia a fungujeme na základe projektov. Naším cieľom je zlepšiť starostlivosť o pacientov po úraze mozgu prostredníctvom epidemiológie úrazov mozgu.

Zbierame údaje o pacientoch, ktorí sú odliečení po úraze mozgu, tieto údaje spracúvame a vyhodnocujeme, a potom naše zistenia postupujeme naspäť nemocniciam alebo ľuďom, ktorí majú možnosť niečo zmeniť v starostlivosti pacientov po úraze mozgu.

Mali sme niekoľko medzinárodných projektov, ale rada by som spomenula rakúsky projekt, v rámci ktorého sme spolupracovali so 16 nemocnicami v Rakúsku, ktoré liečia pacientov po zranení hlavy.

Zbierali sme údaje o úraze, o pacientovi, o tom, čo všetko sa s ním dialo od momentu úrazu až po moment buď úmrtia, alebo prepustenia z nemocnice. Následne sme pol roka po úraze zisťovali u preživších pacientov, aký je ich stav.

Po analýze údajov sme zistili, že liečba v jednotlivých nemocniciach je rôzna, a to hovoríme o vyspelej krajine, ako je Rakúsko. Vyhodnotili sme faktory liečby, ktoré prispievajú k čo najväčšiemu možnému zlepšeniu výsledkov pacienta.

Na základe našej analýzy sme spolu s odborníkmi z nemocníc vypracovali klinickú smernicu pre liečbu pacientov po úraze mozgu, k...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
15. jún 2024 19:18