StoryEditor

Jitka Kosíková: Prekvapila ma vysoká detská úmrtnosť

28.06.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Pôsobí v Lekároch bez hraníc, dlhšie cítila, že by mala odísť z nemocnice, a po druhej misii tak urobila. Keď je doma, pracuje v domácom hospici. Nevníma veľký rozdiel medzi sestrami v ČR a na misiách, podľa nej disciplinovanosť pacientov v liečbe je všade rovnaká.

Povedzte nám niečo o sebe.

Som detská zdravotná sestra, pre Lekárov bez hraníc som začala pracovať v roku 2010. Moja prvá misia bola v roku 2011. Doteraz som bola na šiestich misiách.

Kde pôsobíte, keď nie ste v zahraničí na misiách?

Zamestnaní som vystriedala viac, nie som len v jednej. Z nemocnice som po svojej druhej misii odišla, pretože už som chcela dlhší čas odísť. Potom som si našla niekoľko zamestnaní, ktoré by mi vyplnili čas medzi misiami a teraz pracujem v domácom hospici Cesta domu.

Lekári bez hraníc boli aj v Bratislave. Na akcii ste sa aktívne zúčastnili aj vy. Čo bolo cieľom?

Tým, že máme pražskú kanceláriu, ktorá má „pod palcom“ aj Slovensko, a aj kolegovia zo Slovenska chodia cez pražskú kanceláriu, tak sme chceli predstaviť ľuďom na Slovensku, čo robíme.

Minuloročná výstava v Prahe sa nám zdala super spôsob ako ukázať, čo robíme, s čím pracujeme a ktoré veci používame v teréne. Na prehliadku sme pozvali aj školské skupiny, čím sme chceli naplniť aj vzdelávací charakter a chceli sme zvýšiť povedomie o Lekároch bez hraníc.

Ako ste sa dostali k Lekárom bez hraníc?

Pôsobila som v zahraničí a bola som na misii v Jemene s inou organizáciou. Keď som sa vrátila späť, hľadala som niečo, čo by tomu bolo blízke. Chcela som to, čo viem, čo som sa naučila, využiť aj inak, nielen u nás doma v Čechách.

U Lekárov bez hraníc pôsobíte od 2010. Na koľkých misiách a kde ste už boli?

Bola som v Južnom Sudáne, dvakrát v Afganistane, v Bangladéši, v Jordánsku na jordánsko-sýrskych hraniciach, a minulý rok na záchrannej lodi Bourbon Argos v Stredozemnom mori.

Aké sú hranice výberu lokality, krajiny, kam človek chce ísť? Nakoľko si môže vyberať?

Limity sa dajú stanoviť, horšie je, keď si človek svoj výber priveľmi zúži a má podmienok niekoľko. Ťažko sa hľadá misia, na ktorú by potom človek pasoval, aby tam sedeli jeho skúsenosti a znalosti. Ja som to nikdy nerobila. A keď som bola na prvej misii, mohla som si vybrať z dvoch, čo by sa mi viac páčilo.

Ale boli to ponuky viac-menej rovnaké. Keďže som detsk...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 18:15