StoryEditor

Smerujeme k tomu, že budeme nahrádzať orgány

09.08.2017, 00:00
Autor:
HNHN
I keď nie je lekár, medicíne sa venuje už takmer 17 rokov. Zatiaľ najväčšou výzvou preňho bolo vytvoriť z titánu tvárový implantát pre pacienta, ktorý prišiel o 86 percent tváre. Podarilo sa. Doc. Ing. Radovan Hudák, PhD., zástupca vedúceho katedry, Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania, Strojnícka fakulta TU Košice.

Vlani ste získali cenu Osobnosť roka v oblasti technológií. Za čo konkrétne to bolo?

Bolo to za oblasť implantológie, konkrétne za aditívnu výrobu implantátov známu tiež pod pojmom 3D tlač.

Aj keď pôsobíte na technickej univerzite, zameriavate sa najmä na medicínsku aditívnu výrobu implantátov. Prečo práve medicína?

K medicíne máme blízko, od počiatku vzniku odboru; vyplýva to z podstaty biomedicínskeho inžinierstva. Od začiatku vzniku odboru sme spolupracovali s viacerými lekárskymi pracoviskami, napríklad Klinikou úrazovej chirurgie UNLP v Košiciach. Vyvíjali sme spolu s nimi chirurgické nástroje a hľadali sme niečo, v čom by sme boli unikátni a najlepší na svete. Aj vďaka našim kontaktom v zahraničí, predovšetkým z konferencií a stáží za posledných 10 – 12 rokov, sme sa postupne dopracovali k medicínskej aditívnej výrobe, v ktorej patríme medzi svetovú špičku.

Sú nejaké implantáty, ktoré ste urobili ako prví na svete?

Áno, je ich viac. Napríklad tvárový implantát, ktorý pokrýva 86 percent tváre. Taktiež dilatačný implantát, ktorý je možné zväčšovať, keď človek rastie, bol navrhnutý pre mladé dievča, ktoré sa ešte vyvíja.

Nelákala vás skôr medicína, keďže sa jej teraz intenzívne venujete?

Doma mám inžinierske zázemie, otec je docentom na Leteckej fakulte TU v Košiciach. Vždy som mal sklony k domácemu majstrovaniu, tak som sa vydal tým smerom a v roku 1995 som nastúpil na strojnícku fakultu. Hľadal som však niečo, kde by som videl efekt mojej práce, a v tomto smere sa mi zdala najzaujímavejšia práve oblasť medicíny. Prienikom bolo teda biomedicínske inžinierstvo. Keď vidíte, že nejakému človeku pomôžete svojím inžinierskym návrhom zlepšiť zdravie alebo dokonca zaradiť sa späť do života, je to veľmi príjemný pocit.

Spomínali ste, že ste skúšali vymýšľať nové nástroje pre lekárov, ktoré im pomáhali na operačnej sále. Sú aj medzi nimi unikáty, ktoré nie sú bežne dostupné?

Neustále sme sa snažili riešiť veci tak, že sme sa inšpirovali praxou, pretože sme nechceli robiť výskum pre výskum, ale výskum pre prax. Takže sme veľmi privítali, keď za nami prišiel lekár a povedal, že má problém a chce ho vyriešiť. Dá sa teda povedať, že všetky naše návrhy boli do určitej miery unikátne. Boli vyžiadané z klinickej praxe a interdisciplinárnym prístupom vznikol produkt, ktorý napríklad zlepšil, resp. zjednodušil procesy pri operáciách.

Napríklad?

Napríklad nástroje pre operáciu chrbtice, rôzne rehabilitačné pomôcky alebo softvérové riešenia pre výber a aplikáciu endoprotéz, resp. diagnostiku skoliózy. Za posledných 17 rokov bolo tých vecí veľmi veľa.

Na vašej Katedre biomedicínskeho inžinierstva a merania...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. jún 2023 01:38